Az alacsony szénhidrát bevitelére alapuló diéták népszerűek mostanában, de nem szabad szemellenzős módon hinni nekik. Ennek okaira keressük a választ cikkünkben.

bolognai spagetti

Mutatjuk, miért ne iktasd ki a szénhidrátot teljesen az étrendedből!

Miért nem javasolják a dietetikusok, hogy teljesen kiiktasd a szénhidrátot az étrendedből?
Sajnos, ma még mindig kevesen fordulnak dietetikushoz akkor, ha fogyni szeretnének, pedig ők sok rendelőintézetben akár társadalombiztosítással finanszírozott módon is elérhetőek. Ők olyan egészségügyi szakemberek, akik képesek az egyéni jellemzőink alapján egy személyre szabott fogyókúrás tervet összeállítani számunkra.


Ők általában a fejüket csóválják, ha valaki egy éppen divatos low carb diéta követésének ötletét veti fel. Bár a szénhidrátfogyasztás csökkentését többnyire ők is javasolni szokták, mégsem olyan drasztikus mértékben, ahogyan ezt a látványos fogyást ígérő divatdiéták sugallni szokták. Általában 120 és 160 gramm között állítják be azt az ideális napi szénhidrát-mennyiséget, amelyet el kell fogyasztanunk akkor is, ha fogyni szeretnénk.

Mit okozhat, ha teljesen kiiktatod a szénhidrátot az étrendedből?

Bár a teljes szénhidrátmegvonás csak nagyon korlátozott körülmények között valósítható meg, hiszen több élelmiszerben természetes úton is található szénhidrát, mégis azt szokták mondani, hogy napi 60-80 gramm szénhidrátnál kevesebb fogyasztása tartósan már ártalmas lehet.
Egyáltalán a jojózás és a váltakozó szénhidrátbevitel is felboríthatja a hormonháztartást.
A szénhidrát továbbá fontos energiaforrás, így az elhagyása szédüléshez, ájuláshoz, fejfájáshoz és csökkent teljesítőképességhez is vezethet. Így a szénhidrát megvonása miatt rosszabbul bírhatod az edzéseket is, ez pedig kulcsfontosságú lenne a fogyókúrához. Apróságnak tűnhet, de a mindennapokban sok kellemetlenséget okozhat a szénhidrátmegvonás miatt jelentkező rossz lehelet is.

Milyen formában érdemes mégis kiiktatnod a szénhidrátot az életedből?

A mesterséges, finomított, feldolgozott élelmiszerek tartalmaznak a legtöbb szénhidrátot, ezeket pedig rendkívül nehéz, sőt, gyakorlatilag lehetetlen is feldolgoznia a szervezetünknek. Amit nyugodtan elkerülhetsz teljes mértékben, az a fehér liszt, illetve az ebből készült fehér kenyér és egyéb péksütemények. Azonban a tönkölylisztes élelmiszerek fogyasztása is korlátozható vagy akár el is hagyható akkor, ha erre a szakember is rábólintott.

Jó hír, hogy szénhidrát nemcsak a kenyérben és a feldolgozott élelmiszerekben található, hanem például sok gyümölcsben is. Fogyassz tehát természetes módon előforduló szénhidrátokat, mértékkel!