Azt mindenki tudja, ha fogyni szeretne, kevesebb szénhidrátot kell bevinnie a szervezetébe. De pontosan mit is jelent a szénhidrát csökkentett jelzés a termékeken és élelmiszereken?Ha megnézed a különböző diétákat egy valami azonos bennük, a legtöbbje megpróbálja a szénhidrátot visszaszorítani.

Sajnos a magyar konyha tele van lisztes és szénhidrátokban igencsak gazdag ételekkel, reggelire megeszünk egy szendvicset, vagy egy, esetleg két darab péksüteményt. Egy szelet fehér kenyér szénhidrát tartalma kb. 15 gramm, ha ebből veszünk négy szeletet, akkor az már 60 gr szénhidrát. Ehhez jön az ebéd, ami vagy tészta, vagy krumpli, ebből a tészta szénhidrát tartalma 100Gr-ban akár 60 gramm is lehet, míg a burgonyánál ez 20 gramm. Ehhez jön még a vacsora, és a nap többi étkezése. Elég, ha megeszel egy darab gyümölcsöt, még ebben is van 12 gramm szénhidrát, de a joghurtban, a tejben, a húsban, szinte mindenben van. Ezért van az, hogy a cukorbetegeknek naponta pontosan ki kell, hogy számolniuk, mennyi szénhidrátot esznek, és minden élelmiszernek és ételnek, pontosan fel kell írniuk a szénhidrát tartalmát.

Ahhoz, hogy beinduljon, a fogyás vissza kell szorítani a szénhidrát fogyasztást, mert a feleslegesen bevitt üres kalóriák zsírként fognak elraktározódni testünkben.

Szénhidrát csökkentett diéta

A szénhidrát szegény diéta, mint fogalom és divat diéta már évek óta jelen van hazánkban is, kicsit az Attkins-diéta indította el, de sokan a cukorbetegek diétáját veszik ehhez alapul. Ugyanakkor sokan sajnos túlzásba is viszik a szénhidrát mentes étkezést, szinte a nullára szorítják vissza, pedig a szénhidrátra szüksége van szervezetünknek.

A túlsúly összefügg a túlzott szénhidrát és kalória bevitellel, tehát a fogyáshoz csökkenteni kell a szénhidrátot is. Kicsit olyan, mint ha egy áruházban folyamatosan érkeznek a kamionok megpakolva áruval, amelyek bekerülnek a raktárba. A raktárból az eladók kivinnék az eladótérbe az árut, de ott kevés a vásárló és nem fogy az áru. De a kamionok csak jönnek és jönnek és hozzák be az árut, ami a raktárban szép lassan felhalmozódik.

Azt hogy mennyi egy átlag felnőtt szénhidrát igénye sok mindentől függ, valahol 100-250 gramm között van naponta. A túl sok szénhidrát cukorbetegséghez, és túlsúlyhoz vezet, de a túl kevés viszont rosszulléthez, ájuláshoz, tápanyaghiányhoz, szédüléshez és depresszióhoz is vezethet. Ezért látsz olyan sok morcos diétázó embert, mert a szénhidrát megvonás ingerlékennyé teszi őket.

A szénhidrát igényünk az évek múlásával is változik, valahogy így:

  • 19-30 év között: napi 2000 kalória, 225-325 gramm.
  • 31-50 év között: napi 1800 kalória, szénhidrát: 200-290 gramm.
  • 51 év felett: napi 1600 kalória, szénhidrát: 180-260 gramm.

Ha szeretnéd visszaszorítani a szénhidrátokat, ne úgy kezd, hogy holnaptól nem eszel több kenyeret, gyümölcsöt, vagy tésztát, hanem a gyors felszívódású szénhidrátok helyett lassan felszívódó alacsony GI értékkel bíró szénhidrátokat egyél, így tovább leszel jól lakott, és kevesebbet fogsz enni napközben, valamint emeld meg a rost bevitelt is.

maglisztek

Mit jelent a szénhidrát csökkentett jelzés a liszteken?

Legyen szó kenyérről, péksüteményről, tésztáról, pizzáról, vagy akár palacsintáról, mindegyik alapja a liszt. A finomított fehér liszt, nem sok tápanyagot és rostot tartalmazz, mivel a korpát a feldolgozás során eltávolították róla, épp ezért olyan élelmiszereket, kenyeret, tésztát, és ételek kell fogyasztanod, amelyek teljes kiőrlésű, vagy egészséges lisztből készülnek.

A szénhidrát csökkentett jelzés nem azt jelenti, hogy abból a termékből kivonták a szénhidrátot, hanem hogy egy olyan alapanyagot használtak fel az elkészítéséhez, amelynek a szénhidrát tartalma valamivel kevesebb, mint ha sima fehér lisztet, vagy más magasabb szénhidrát tartalommal rendelkező alapanyagból készítették volna. Épp ezért ha úgy döntesz, hogy mától szeretnél szénhidrát csökkentett ételeket fogyasztani, cseréld le a kamrában a liszteket, a tésztákat, és más gyorsan felszívódó szénhidrát tartalmú élelmiszert.

Jó, ha tudod!

Az alacsony szénhidrát tartalmú, úgy nevezett egészséges lisztekkel kicsit nehezebb sütni, mint a fehér liszttel, épp ezért ha bizonytalan vagy, menj be egy bio boltba és vegyél egy előre bekevert lisztet, ezeknek az ára kicsit magas, de így süthetsz otthon kenyeret, palacsintát, süteményt. Ez persze nem jelenti azt, hogy akkor mától annyi kenyeret ehetek, amennyit csak akarok, mert alacsonyabb a szénhidrát tartalma, ezekből is kevesebbet kell enned, de közben több rostot viszel be a szervezetedbe és kevésbé leszel napközben éhes tőle.

Ha pl. megeszel egy szelet sima fehér kenyeret, fél óra múlva már éhes leszel, hiszen hirtelen megemeli a vércukor szintedet, ami ezután hirtelen lezuhan, és újra farkas éhes vagy. De ha megeszel egy szelet teljes kiőrlésű kenyeret, amit te magad sütöttél otthon szénhidrát csökkentett rostban gazdag lisztből, garantáltan nem fogsz éhezni, így máris kevesebbet eszel napközben. Érdemes kipróbálnod.

Melyek a valódi szénhidrát csökkentett lisztek?

Az alapnak vegyük a sima fehér lisztet, amelyben 100gr/71 gramm szénhidrát található!!!

Csökkentett szénhidrát tartalmú lisztek:

Ilyen pl. a mandula liszt, amely rendkívül gazdag kalciumban, és mindössze 100g/17 gramm szénhidrátot tartalmazz.

A kókuszliszt, amely 100g/17 gramm szénhidrátot tartalmazz.

A csicseriborsó liszt, amely 100g/30gramm szénhidrátot tartalmaz.

A Konjac liszt, amely mindössze 100 grammban 4,2 gramm szénhidrátot tartalmazz.

Az útifűmaghéj liszt, amely 100Gramm/5 gramm szénhidrát tartalommal bír.

A szezámliszt, amely 100g/16 gramm szénhidrátot tartalmazz.

Ugye milyen nagy a különbség a fehér liszthez képest, és ezek a lisztek még rostokat, vitaminokat és ásványi anyagokat is tartalmaznak.

A legtöbb alacsony szénhidrát tartalmú, vagy csökkentett szénhidrát tartalmú lisztekben,és termékekben, ezek a lisztek vannak keverve rostokkal és különböző térfogat növelő szerekkel, valamint sűrítő anyaggal, mint pl., az útifűmaghéj liszttel.

Ezek a csökkentett szénhidrát tartalmú lisztek, de a teljes kiőrlésű liszt, a kukoricaliszt, a durum liszt, a hajdina liszt, és a zabpehely liszt sajnos ugyanannyi szénhidrátot tartalmazz, mint a fehér liszt, viszont ezeknek sokkal magasabb a rost tartalma, amitől nem leszel éhes állandóan.

Tehát az egészséges teljes kiőrlésű liszt, sajnos nem fog gyors fogyást eredményezni, de az emésztésedre jó hatással lesz, míg a csökkentett szénhidrát tartalmú lisztek, amellett, hogy egészségesek, még a fogyásban is segítenek. Sajnos ezért van az, hogy sok olyan egészséges termék van a boltok polcain, amitől nem hogy fogyni nem fogsz, de még akár hízhatsz is, mert abban a tudatban vagy, hogy ezekből ehetsz többet is, hiszen egészséges, pedig sok bennük a szénhidrát tartalom.

Ha megnézed, a boltban kapható egészséges teljes kiőrlésű tésztákat azt látod, hogy a szénhidrát tartalmaik szinte megegyezik a sima tésztáéval, de a rost tartalmuk akár a duplája is lehet. Ugyanígy a barna rizs szénhidrát tartalma 100Gr/72 gramm, a fehér rizsnél: 81 gramm, de a rost tartalma a triplája.

Köretnél a bulgur, a köles, a quinoa, ami egy lassan felszívódó szénhidrát, de még ezeknek igen magas a szénhidrát tartalma, tehát csak keveset egyél ezekből is, ha fogyni szeretnél.

Tehát jó, ha ezeket a liszteket próbálod meg otthon keverni, figyelj az alacsony szénhidrát tartalomra és a magas rost bevitelre is egyaránt.

Ezeket a liszteket bátran használd otthoni sütéshez, főzéshez, ha pedig nem tudsz, még jól sütni, saját lisztekből, vásárolj előre bekevert liszteket, csak olvasd el hogy miből készültek. Ha ezt túl drágának találod, cseréld le a sima lisztet otthon teljes kiőrlésű lisztre, vagy durumlisztre, vagy teljes kiőrlésű tönköly lisztre, mert bár ezeknek magas a szénhidrát tartalma, sok bennük a rost, és kevesebbet fogsz enni a belőlük készült ételből, így máris sokat tettél egészséged érdekében. Ha pl. muffint szeretnél sütni, a fehér lisztből készült muffinból megeszel akár hármat, négyet is, míg egy maglisztből, vagy teljes kiőrlésű lisztből készült muffinból egy is elég.

A gluténmentes termék és liszt, fogyókúrához alkalmas?

Meg kell említenünk a glutlénmentes diétát, amit sokan csak a fogyás kedvéért kezdenek el, vagy, mert úgy gondolják, ettől egészségesebbek lesznek. A gluténmentes diéta lényege, hogy kerülni kell a gabonaféléket, mert ezek tartalmaznak sok glutént. Helyette a gluténmentes termékek, sütemények, kenyerek, és lisztkeverékek, maglisztekből készülnek.

Ezek közül is a leggyakoribb két liszt a rizsliszt és a kukoricaliszt. Sajnos gyakran azokat a termékeket is szénhidrát csökkentett jelzéssel látják el, amiben ez a két liszt van, majd aki ezt fogyasztja, csodálkozik, hogy egy dekát sem fogyott. Ennek oka pedig nem más, mint hogy a rizsliszt szénhidrát tartalma 77 gr, vagyis nagyjából ugyanannyi, mint a fehér lisztté, míg a kukoricaliszt szénhidrát tartalma 66 gr.

Ezeknél a termékeknél nem a szénhidrát csökkentés és a fogyás a fő cél, hanem hogy a gluténérzékenyek ne érezzék rosszul magukat az elfogyasztásuk után. Tehát ha te fogyni szeretnél, jól nézd meg miből készült a szénhidrát csökkentett termék, kenyér, vagy lisztkeverék, a legjobb, ha útifűmaghéj lisztből, szezámlisztből, konjac lisztből, kókuszlisztből, vagy csicseriborsó lisztből készültek. Természetes, hogy ezeket a liszteket és termékeket gluténérzékenyeknek és diétázóknak is javasolják, de a többi gluténmentes termék, amely rizslisztből, vagy kukoricalisztből készül, már nem nevezhető diétásnak,így fogyásra ezek nem alkalmasak.


 Hirdetés