A sütőtök sokkal egészségesebb annál, mintsem hogy csak Halloween idején töklámpás legyen belőle. Érdemes kihasználni a szezonját, és minél gyakrabban fogyasztani például püré formájában. A benne található karotint a szervezet A-vitaminná alakítja, ami jót tesz a látásnak, erősíti az immunrendszert, és a szívet is védi.

A sütőtök az egyik legegészségesebb zöldség, mely a téli időszakban nagyon értékes vitaminforrást jelent, amikor híján vagyunk a gazdag zöldség- és gyümölcskínálatnak. Ennek ellenére a fogyasztása nem terjedt el hazánkban, pedig érdemes lenne sűrűben fogyasztanunk. Száz gramm párolt sütőtök a napi ajánlott A-vitamin adagnak csaknem a 100 százalékát tartalmazza. Emellett értékes rost, C, B12 és E-vitamin forrás, és tartalmaz még fontos ásványi anyagokat is, vasat, mangánt, rezet, és káliumot, kisebb mennyiségben pedig cinket, magnéziumot, foszfort és folsavat.

 

A sütőtököt gyakran fogyasztjuk sütve, amihez csak feldaraboljuk és sütőben megsütjük. Így is finom, de érdemes belőle pürét készíteni, amit aztán lehet fogyasztani köretként, vagy önmagában is. Eláruljuk, hogyan készül!

 

Sütőtökpüré készítése

 

Miután hazavitted a tököt, jó alaposan mossad meg folyó víz alatt. Ezután vágjad ketté. Ezt a műveletet nagyon óvatosan végezd. Kell hozzá egy nagy, éles kés, szóval az ujjadra vigyáznod kell közben. Ha nem tudod stabilan az asztalra tenni a tököt, akkor vágjál le egy kisebb szeletet az aljából, hogy megálljon billegés nélkül. Akár egy csúszásgátlót is alá tehetsz a plusz biztonság kedvéért. Utána nyomjad rá középen a kést, és vágjad ketté. A feleket tovább darabolhatod még kétfelé, de így is hagyhatod, ha nem túl nagy a tök.

 

Kapard ki a magvakat, de ne dobjad el őket. Később remek pirított tökmagot készíthetsz belőlük, és az E-vitaminnal teli tökmag nem kevésbé értékes, mint maga a zöldség húsa.

 

Süssed meg a tökdarabokat

 

Akár kétfelé vágtad, akár több darabba, a következő lépés, hogy a sütőlapra egy darab sütőpapírt terítesz, és a sütőtök darabokat héjával lefelé egymás mellé teszed. Csak úgy natúron, nem kell rá sem só, sem cukor, sem olaj. Letakarnod sem szükséges. Told be a sütőbe, és takaréklángon süssed addig, míg a húsa megpuhul. Ezt úgy ellenőrizheted, hogy egy villát beleszúrsz, és mikor érzed, hogy puha, akkor biztosan elkészült.

 

Irány a turmixgép!

 

A puhára sült sütőtök húsát – ha valóban jól átsült – akkor egy kanál segítségével is könnyedén kikanalazhatod a héjából, amire természetesen nem lesz szükség. A puha tökhúst kanalazd át egy turmixgépbe, és pürésítsed. Kész is a tökpüréd!

 

Mihez használhatod a sütőtökpürét? 

 

A sütőtökpürét sózva, fűszerezve fogyaszthatod sült húsok mellé köretként, vagy önmagában egy kis pirítóssal. De keverheted más körettel is, például keverheted krumplipüréhez, hogy így tedd a köretet színesebbé, egészségesebbé és vitamindúsabbá. A tökpüré lehet az alapja levesnek és sütőtöktortának is. De még ennél is izgalmasabb ételeket készíthetsz belőle. Például besamel mártás alapba téve reszelt sajttal isteni szószt kapsz makarónival vagy szarvacska tésztával összekeverve.

 

Jó étvágyat!

A cikk folytatásában: 3 sütőtök krémleves recept a hideg őszi napokra


 Hirdetés