Reggelizz úgy, mint egy császár, ebédelj úgy, mint egy király, vacsorázz úgy, mint egy koldus, tartja a mondás. De valóban reggelire kell enned a legtöbbet? Mi a szerepe a reggelinek a mindennapi étkezésünkben, milyen tápanyagokat tartalmaznak a legegészségesebb reggelik, és miért hasznosak a tested számára? Eláruljuk!

Milyen egy egészséges reggeli?

Egy egészséges reggeli tápanyagokban, vitaminokban, ásványi anyagokban és rostokban gazdag, bőségesen tartalmaz fehérjét és teljes kiőrlésű szénhidrátot, viszont egyszerű cukrokban és zsírban szegény. Egy ilyen reggeli nem csupán bőséges vitamin- és ásványi anyag tartalma miatt olyan egészséges, hanem azért is, mert nem emeli hirtelen a vércukorszintet, lassabban emésztődik, ebédig jóllakat, kivédi a falásrohamokat, és biztosítja a kellő energiaszintet egész délelőttre.

 

Milyen élelmiszerek felelnek meg ezeknek a feltételeknek?

Tojás változatos formában       

A tojásról régebben mindenkinek a magas koleszterinszint jutott az eszébe, ma már az egyik legtökéletesebb reggelinek tartják. Bár a sárgája gazdag koleszterinben, mégsem emeli a káros koleszterinszintet. Sőt, még a vércukor- és inzulinszintet is egyenletesen tartja. A sárgája szemvédő luteint és zeaxantin antioxidánsokat tartalmaz, melyek csökkentik a szürkehályog és a makuladegeneráció kockázatát. Kiváló fehérjeforrás, megtalálható benne az összes létfontosságú aminosav. Ha tojást eszel reggelire, ebédig biztosan nem éhezel meg, mert az éhséghormon szintjét is csökkenti. Fogyaszd bátran akkor is, ha fogyni szeretnél. És egyél hozzá teljes kiőrlésű kenyeret és salátát, uborkát, vagy paradicsomot. Így lesz még egészségesebb.

Zabpehely, avagy a legjobb házi müzli alap

Ha gabonarajongó vagy, a zabpelyhet ki ne hagyd az étkezésedből. Gazdag B-vitamin, cink, magnézium, kálium, kalcium, vas, foszfor és szelénforrás. Értékes rostforrás, ami nem csak a koleszterinszintet csökkenti és a bélrendszeri daganatos betegségek kockázatát, hanem növeli a teltségérzetet, ezért szuper reggeli, ha fogyókúrázol. Az egyik legerősebb antioxidáns hatású rost, a béta-glükán is megtalálható a zabpehelyben. A zabpehely természetesen gluténmentes, de ha gluténérzékeny vagy, figyelj arra, hogy glutént nem használó üzemben készült zabpelyhet vásárolj, ami véletlenül sem szennyeződhetett gluténnel. A zabpelyhet fogyaszthatod tejjel, joghurttal vagy növényi tejjel. Akárcsak a müzlit, de a házi müzliben nincs hozzáadott cukor sem más adalék, ezért egészségesebb. Érdemes friss vagy aszalt gyümölcsökkel, mazsolával és chia maggal és olajos magvakkal gazdagítani.

Smoothie, avagy zöldségek és gyümölcsök ízkavalkád kombinációja

A turmixok igazi villámgyors és vitaminbomba reggelik. Variációjuk végtelen, lehet natúr joghurt, tej, zöldséglé, gyümölcslé vagy növényi tej alappal készíteni, és bármivel lehet kombinálni, gyümölcsökkel, zöldségekkel, algaporral, fehérjeporral, búzafűvel, kovafölddel, kollagénnel, gabonapehely liszttel, chia maggal, lenmaggal. Friss és könnyen felvehető formában tartalmaznak minden vitamint, ásványi anyagot és rostot azokból a gyümölcsökből és zöldségekből, melyeket összeválogatsz a finom smoothie-hoz. El lehet képzelni ennél egészségesebb vitaminkoktélt reggelire?

 

Természetesen ezek az egészséges reggeli hozzávalók bárhogyan kombinálva fogyaszthatók:

  • tükörtojás magvas kenyérrel és salátával szendvics formájában
  • tükörtojás párolt zöldségekkel
  • omlett sült zöldségekkel
  • natúr joghurt friss vagy aszalt gyümölcsökkel
  • gyümölcssaláta
  • zöldségsaláta
  • chiapuding gyümölcsökkel

Ezek a legegészségesebb hozzávalók. A croissant, palacsintát, sütiket, édességeket, cukorral dúsított reggeli gabonapelyheket felejtsd el, persze csak ha törődsz az egészségeddel és vigyázni akarsz a vonalaidra.

A cikk folytatásában: Mi a különbség a lassan felszívódó és a gyorsan felszívódó szénhidrát között?


 Hirdetés