A válasz igen, de nem mindegy milyen tésztát fogyasztasz a diéta ideje alatt! Megmutatjuk, hogyan készíts tészta ételt, ha egészségesen szeretnél étkezni. Aki szereti a tésztát az a fogyókúra ideje alatt is nehezen mond le ezekről a mennyei ételekről. Egy tészta imádónak igazi szenvedés, ha nem ehet tésztát a fogyókúra ideje alatt. Pedig a tészta is nagyon jól beilleszthető a diétába, ha ügyesen készíted el.

Zöldséges tészta

Mi a gond a tésztával?

A tésztával annyi a gond, hogy sima fehér lisztből készül, vagyis üres kalória, amely gyorsan megemeli a vércukorszintedet, amely utána ugyanolyan gyorsan le is csökken és fél óra múlva már újra éhes leszel. A fehér lisztnél a gabonát megfosztják minden értékes alkotóelemétől, így a korpától is, amely pont a rost bevitelt szolgálná, így tényleg nem sok hasznos anyag marad benne szervezeted számára.

A megoldás, ha olyan tésztát vásárolsz a boltban, amely teljes kiőrlésű lisztből készül, ma már elég széles a választék ezekből is, de a durumlisztből készült tészta is lassabban emeli meg a vércukorszintedet, ezt pl. a cukorbetegek is fogyaszthatják kis mennyiségben.

Ezen kívül a bioboltokban találsz vörös lencséből, csicseriborsóból vagy zöldborsóból készült tésztákat is, amelyeknek jóval magasabb a rost tartalma, mint a sima tésztának. Ha magát a tésztát lecseréled egy rostban gazdag változata máris sokat tettél egészséged érdekében.

Az olaszok miért nem híznak el a sok tésztától?

Ha tészta, akkor mindenkinek Olaszország jut az eszébe, ahol az emberek tényleg nagy mennyiségben fogyasztanak tészta ételeket, hiszen több mint 300 fajta tészta létezik ebben az országban. De akkor miért egészségesebbek az olaszok, mint mi? Az olaszok szinte minden tésztát durumlisztből készítenek, amelynek kalóriatartalma alacsonyabb, mint a hagyományos tésztáké. Vitaminokat, ásványi anyagokat és fehérjéket egyaránt tartalmaz, rosttartalmából adódóan viszonylag gyorsan távozik a szervezetből.

De ezen kívül az olaszoknak van egy másik nagy titka, méghozzá a feltét, amit rátesznek a tésztára. Ők ugyanis nagyon sok zöldségek és halat fogyasztanak, amely által még több rostot visznek be a szervezetükbe.

Paradicsomos tészta

Tehát felejted el a jól ismert cukorban gazdag káposztás, vagy grízes tésztát, esetleg a hazai ketchupos milánóit, és helyette készíts zöldségekben gazdag tésztákat, zsíros sajtoktól mentesen. Készíts mártást padlizsánból, friss paradicsomból, zöldborsóból, gombából, halból, sovány csirkehúsból, és friss fűszernövényekből.

A mártásokhoz a sima fehér liszt helyett használj teljes kiőrlésű lisztet, tejszínből a zsírszegény változatot használd, de akár kefirt vagy joghurtot is használhatsz a főzés során. A zsírtól csöpögő milánói és bolognai helyett készíts egy finom valódi paradicsomból készült mártást a tésztákra, de akár kombinálhatod a húsokat és halakat a zöldségekkel.

Mutatunk 5 egészséges rostban gazdag mártást a tésztákhoz.

Brokkolis pesto mártás

20 g pekándiót és 3 gerezd apróra vágott fokhagymát 1/4 l olívaolajjal, 250 g kiolvasztott (mélyhűtött) brokkolival és 50 g aprított petrezselyemzölddel összekeverünk. Mixerben simára aprítjuk. Tálba öntjük, 50 g reszelt parmezánt adunk hozzá ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, és spagettihoz kínáljuk.

Cukkíni mártás

3 evőkanál vajat felforrósítunk; benne 2 percig párolunk 2 cukkínit, amelyeket előzőleg 3 cm hosszú keskeny csíkokra vágtunk. 200 g csiperkegombát négy részre vágunk, szintén a serpenyőbe teszünk, és addig párolunk, amíg meg nem puhul. 1 evőkanál teljes kiőrlésű lisztet szórunk rá, jól elkeverjük a zöldséggel. Ezután 1 l tyúkhús-alaplét, 1/8 l főzőtejszínt; 2 evőkanál apróra vágott petrezselymet és jócskán borsot adunk hozzá. Keverés közben felforraljuk. Sóval ízesítjük. A mártást penne tésztához tálaljuk

Gombamártás 1.

Vékonyra szeletelt, vagy apróra vagdalt gombát vajon kevés hagymával és petrezselyemzöldjével megpárolunk, egy kanál tönkölyliszttel meghintjük, zöldség alaplével fölengedjük, kellően megsózzuk és megborsozzuk, ötpercnyi forrás után a tűzhely szélére húzzuk és egy dl joghurtot adunk hozzá, de aztán már nem kell tovább forralni.

Mexikói mártás

Elkészítés: Egy serpenyőben felforrósítunk 2 ek. olajat, és üvegesre pároljuk rajta a2 fej felkockázott vöröshagymát, hagymát. Hozzáadunk egy csipet a chilit, 1 felkockázott zöldpaprikát, 2 paradicsomot és 1 gerezd zúzott fokhagymát. Pár percig pirítjuk, majd belekeverünk 15 dkg lecsöpögtetett kukoricát, és lassú tűzön öt percig pároljuk. Elkeverjünk benne 2 evőkanál paradicsompürét, egy csipet oreganóval, sóval, borssal, és a paprikás-hagymás keverékre öntjük.

Olasz mártás 1.

Hozzávalók: 2 szál újhagyma, 2 ek. olaj, 1 kg paradicsom,2 sárgarépa reszelve 1 gerezd fokhagyma, só, őrölt bors, késhegynyi babérlevélpor, csipetnyi oregano (szurokfű), vagy őrölt rozmaring.

Az olajon megpirítjuk az apróra vágott újhagymát, hozzáadjuk a tört fokhagymát, és még egy-két percig sütjük, beleadjuk a felkockázott paradicsomot és a sárgarépát, a fűszereket és felöntjük kétszer annyi vízzel, mint amennyi a paradicsom volt. Botmixerrel átpürésítjük és összeforraljuk takaréklángon kb. fél óráig.

A cikk folytatásában megmutatjuk neked melyik olasz tészta mihez való? Lehet, hogy eddig te is rosszul választottál?