A zab az egyik legegészségesebb gabona, rengeteg vitamint, ásványi anyagot és antioxidánst tartalmaz, rosttartalma pedig kiemelkedő. Ezért akár fogyókúrázol, akár őrizni akarod az alakodat, a zabkása az egyik legszuperebb reggeli számodra, mert nem hizlal, mégis ebédig biztosan jól fogsz lakni tőle, és nem akarsz nassolni.

A zabkását többféleképpen el lehet készíteni, és számtalan további egészséges hozzávalóval gazdagíthatod, így biztosíthatod, hogy változatossá tedd a zabkását, és ne legyen unalmas a reggelid! Ha gluténérzékeny vagy, akkor sem kell lemondanod róla, hiszen garantáltan gluténmentes zabpelyhet is be tudsz szerezni, ami biztosan nem szennyeződött gluténnal.

 

Ismerd meg a legegyszerűbb zabkása recepteket!

 

Főtt zabkása

 

A zabkásához szerezz be jó minőségű, natúr zabpelyhet. Ha gluténérzékeny vagy, akkor szigorúan gluténmentes zabpelyhet válassz, amely a gyártási folyamat során sem szennyeződhetett gluténnal. A zabkását készítheted vízzel, tejel vagy bármilyen növényi tejjel, ha vegán változatra vágysz.

 

Hozzávalók:

2 dl víz, tej vagy növényi tej

4-5 evőkanál natúr zabpehely

 

Elkészítése:

A zabpelyhet keverd el a folyadékban, és hagyd állni 5 percig. Ezután tedd fel gyöngyözve főni, és gyakori kevergetés mellett főzd krémesre kb. 10 perc alatt. Ha ennél sűrűbb állagra vágysz, akkor tegyél bele több zabpelyhet, ha hígabbra, akkor több folyadékot. Ez teljesen az egyéni ízlésedre van bízva.

 

Áztatott zabkása

 

Zabkását nem csak főzéssel készíthetsz, a zabpehely magától is megpuhul. Ez viszont időbe telik, ezért vagy előző este áztasd be, vagy reggel rögtön, ahogy felkeltél, hogy indulás előtt el tud fogyasztani.

 

Hozzávalók:

2 dl víz, tej, növényi tej, vagy joghurt, vagy növényi joghurt     

1 dl natúr zabpehely

 

Elkészítése:

Egy zárható edényben keverd össze a folyadékot a zabpehellyel, és tedd egész éjszakára a hűtőbe. Nyugodtan beletehetsz minden extra finomságot is, reggel már csak meg kell enned. Ha azonban nem szereted a hideg reggelit, viszont főzni sincs időd, akkor rögtön felkelés előtt keverd be a zabpelyhet, mire végzel a készülődéssel, addigra a zabpehely is meg fog puhulni, így szobahőmérsékleten fogyaszthatod. Az áztatással puhított zabpehely nem lesz olyan krémes, mint a főtt, de a tápértéke nem lesz csekélyebb.

 

Mivel gazdagíthatod a zabkásád?

 

  • gyümölcsökkel: banánkarikákkal, kockára vágott almával, körtével, bogyós gyümölcsökkel – télen fagyasztott formában hozzájuthatsz – és tehetsz bele aszalt gyümölcsöket, például mazsolát is.

 

  • magvakkal: olajos magvakkal, mogyoró és diódarabkákkal, tökmaggal, mandulával, chia maggal. A chia magos zabkása az egyik legnépszerűbb reggeli a fogyókúrázók körében, a zabkása chia maggal még laktatóbb lesz, mint anélkül. Útifű maghéjat is tehetsz bele, ami fantasztikusan kitisztítja a beleket, és gátolni fogja a székrekedés kialakulását is.

 

  • édesítőszerekkel: a zabkása önmagában egyáltalán nem édes, sokkal finomabbá tehető, ha édesíted mézzel vagy juharsziruppal. De ha szigorú diétán vagy, akkor se mondj le az édes ízről, tegyél belőle kalóriamentes édesítőszert, eritritet, xilitet vagy Stevia port.

 

  • kakaóval és fűszerekkel: holland kakaóporral, reszelt gyömbérrel, fahéjjal, kardamommal különlegesebb ízvilágot érhetsz el.

 

A zabkása változatos, finom és szuperegészséges reggeli, amivel fogyhatsz is. Válaszd minél gyakrabban reggelire, és állítsad össze, úgy, ahogyan a legjobban szereted.

A cikk folytatása: Segíti az emésztést és növeli a jóllakottság érzetét: 5 mennyei zabkása reggelire


 Hirdetés