A vegán étrendre való áttérés jótékony hatással bír az egészségre. Mellékhatása nincs, ha odafigyelünk a változatos táplálkozásra. Erre figyelj, ha áttérsz a vegán étrendre!

Vegán étrend és étel

Valóban fehérjehiányos leszek, ha áttérek a vegán étrendre?

A vegánokról elterjedt az a tévhit, hogy mindenféle tápanyaghiányban, leginkább fehérjehiányban szenvednek. Ezt az elképzelést azonban számos tudományos kutatás is megcáfolta. A vegánoknak nincsen fehérjehiányuk, hiszen ezeket a tápanyagokat nagyszerűen be tudják vinni a nem állati eredetű táplálkozással is.


Ehhez pedig az is hozzájárul, hogy a növényi étrenden élőknek magasabb az úgynevezett szérum-albumin szintjük is. A szérum-albumin szint egy olyan laborparaméter, amelynek segítségével mérhető a szervezet fehérje-ellátottságának mennyisége. A húsevés gyulladásban tartja a szervezetet, ez pedig egyben egy fehérjebontó vagy katabolikus állapot is, amelyet az állati eredetű fehérjétől mentes életmóddal ki lehet küszöbölni. Összességében tehát elmondható, hogy a vegánság nemhogy fehérjehiányos állapot lenne, de jobb fehérje ellátottságot is eredményez.

Milyen táplálékkiegészítőt lenne érdemes mégis szednem, mit kellene pótolnom akkor, ha áttérek a vegán étrendre?

Különösebb hiányt egyetlen tápanyagból sem szenved olyasvalaki, aki változatos növényi alapú táplálkozást folytat, élelmiszerek széles spektrumából állítja össze az étrendjét. Általánosságban mégis elmondható, hogy különösen a B6, B12, a folsav és a vas pótlásáról ajánlott lehet gondoskodni. Általában a B12 vitamin az a táplálékkiegészítő, amelyről sokan úgy tartják, hogy nem vihető be a szervezetbe kizárólag növényi alapú táplálkozással. A keményvonalas vegánok azonban már erre a problémára is találtak megoldást – bár egyébként a növényi alapú táplálékkiegészítők is elfogadottak. Hiszen a savanyú káposzta és annak a leve, a csírák és az algák is tartalmaznak B12-t, de egyébként a bélfal is képes szintetizálni azt a többi fehérjéből. Említik még a sörélesztő pelyhet is, mint B12 vitamin forrást. Az ellenzők szerint viszont az sem mindegy, hogy aktív vagy passzív formában hasznosul a természetes úton bevitt B12 – így, biztos, ami biztos alapon, érdemes pótolni azt.

Biztosan minden tápanyagot megkapok-e tehát akkor is, ha vegán étrendre térek át?

A tévhitekkel ellentétben tehát a veganizmus egy teljes értékű étrend, amelyből szinte minden hasznos tápanyag és vitamin kinyerhető. Táplálékkiegészítők pedig ettől függetlenül mindenfajta táplálkozást követő személynek ajánlottak, amennyiben nincsen lehetősége kellően változatosan táplálkozni, friss tápanyagokhoz hozzájutni.


 Hirdetés