Az ételallergia és az ételintolerancia számos hasonló tünettel járhat, ezért nem mindig könnyű különbséget tenni közöttük. Elmondjuk, mi a kettő között az eltérés. Az ételallergia súlyosabb gondot jelent, mint az ételintolerancia. Míg előbbi immunrendszeri reakciót okoz, több szervünket is érinti, és ritkán akár életveszélyes állapothoz is vezethet, utóbbi általában sokkal enyhébb tünetekkel jár, és szinte kizárólag az emésztőrendszerben okoz problémákat. Ez azt jelenti, hogy ételintolerancia esetén előfordulhat, hogy a panaszokat okozó étel kis mennyiségben fogyasztva nem okoz semmilyen tünetet, vagy speciális étrendkiegészítő segítségével tünetmentesen ehető.

Mi az ételallergia kiváltó oka?

Az ételallergiát, akárcsak minden allergiát, az immunrendszer túlzott reakciója váltja ki. Ezt a reakciót egy fehérje okozza, ami lehet ételben, porban, pollenben, szőrben. Ezeket nevezzük allergéneknek. Ezeket az allergéneket a szervezet úgy észleli, mint idegen betolakodókat, ezért reagál rájuk ellenségesen.

Mi áll az ételintolerancia hátterében?

Az ételintolerancia nem az immunrendszer válasza egy élelmiszerre. Ez egy kémiai reakció, melyet bizonyos ételek vagy italok váltanak ki.

Melyek az ételallergia és az ételintolerancia tünetei?

Az allergia és az intolerancia akár hasonló tünetekkel is járhat. Az ételallergia jelei általában azonnal az étkezés után jelentkeznek, míg az ételintolerancia esetén a hatás lehet azonnali, de előfordulhat, hogy csak étkezés után órákkal vagy akár egy nappal később lesznek panaszaink. Az ételintolerancia súlyossága általában az érzékenységet okozó élelmiszer elfogyasztott mennyiségétől is függ, és egyénenként változót, hogy mekkora mennyiség az, ami már problémát okoz.

Az ételallergia tünetei

  • viszkető, égő érzés, duzzanat a szájkörnyéken
  • arc, torok vagy szem duzzanata
  • könnyezés, orrfolyás
  • csalánkiütés
  • szapora légzés, légzési nehézség, köhögés
  • hányinger, hányás, hasi görcsök, hasmenés
  • legsúlyosabb esetben akár életveszélyes állapotot, anafilaxiás sokkot is előidézhet

Az ételintolerancia tünetei

  • remegés, idegesség, verejtékezés
  • szapora légzés, szívdobogásérzés, mellkasi nyomás
  • asztmaszerű légzési probléma
  • fejfájás, migrén
  • hasmenés
  • allergiás bőrreakciók

Mely élelmiszerek az ételallergia leggyakoribb kiváltó okai?

Mogyoró, diófélék, tojás, tej, búza, szezámmag, hal, kagyló és szója: ezek felelősek az ételallergiák csaknem 90 százalékáért.

Milyen élelmiszerek váltanak ki ételintoleranciát?

Leggyakrabban a tejtermékek, csokoládé, tojás, ízfokozók, élelmiszer adalékanyagok, eper, citrusfélék, paradicsom, és egyéb, magas hisztamintartalmú élelmiszerek okoznak panaszt az arra érzékenyeknél.

Hogyan kezelhető az ételallergia és az ételintolerancia?

A legegyszerűbb mód, ha teljesen elhagyjuk a panaszokat kiváltó élelmiszert. De érdemesebb szakemberhez fordulni, mielőtt mi magunk kísérleteznénk, hogy mit érdemes elhagynunk, nem csupán azért, mert a szakember jóval biztosabb segítséget nyújthat a probléma kordában tartásához, hanem azért is, mert a tünetek hátterében más betegségek is állhatnak, melyekre érdemes fényt deríteni.

Gyerekkorban is nagyon fontos orvos segítségét igénybe venni, és kerülendő, hogy a szülők zárjanak ki egyes tápanyagokat a gyermek étrendjéből félve az esetleges allergiás reakciótól. A késztermékek esetén szerencsére a címkén mindig fel vannak tüntetve az allergének, ami megkönnyíti a megfelelő ételválasztást.

Ételallergia esetén az allergiát okozó tápanyag minimális mennyisége is kerülendő, tilos a fogyasztása, ám intolerancia esetén étrendkiegészítő is segíthet, hogy panaszmenetesen elfogyasszuk, például a laktóz intolerancia laktáz enzim bevitelével orvosolható.

A cikk folytatásában mutatunk neked 9 tévhitet a gluténmentes ételekkel kapcsolatban


 Hirdetés