Napjaink egyik legtöbbet emlegetett betegsége, a laktózérzékenység tünetei bár könnyen észrevehetők, mégis gyakran sok idő eltelik a betegség felismeréséig. Pedig a megfelelő életmóddal hatásosan csökkenthetők a panaszok, a beteg pedig sokkal jobb minőségű életet élhet.

A laktóz egy cukortípus, mely a tejben található meg, s a laktáz enzim bontja el a bélcsatornában. Ha az enzim kevésbé vagy nem megfelelően működik, a tejcukor a bélben nagyobb mennyiségű vizet vesz fel, s heves hasmenést okoz, mely fájdalmakkal jár. A laktóz-intolerancia vagy laktózérzékenység tünetei tehát nem elhanyagolhatók, s fontos, hogy időben felismerjük őket.

{loadpositiion bottom10}

A laktózérzékenység tünetei

A laktózérzékenység tünetei általában a tejtartalmú étel vagy ital elfogyasztását követő fél- egy órán belül jelentkeznek, ennyi idő kell, míg a táplálék az emésztőrendszer megfelelő területére ér. A gyakori tünetek között megtalálhatók az erős hasi görcsök, a szelek jelentkezése, a puffadás, a gyomor erős fájdalma, illetve esetlegesen szédülés és fejfájás.

Attól függően, hogy mekkora mennyiségű tejcukor került bevitelre, a tünetek akár hosszabb ideig, több órán át is tarthatnak! Ha laktózérzékenységre gyanakszol, s ezek a problémák rendszeresen jelentkeznek, akkor először házi módszerrel is tesztelheted a betegséged. Ha elhagysz minden tejterméket az étrendedből, s a tünetek megszűnnek, akkor érdemes gyanakodni, és orvosi segítséget kérni!

A laktóz-intolerancia kezelése

A laktóz-intolerancia kezelésére többféle módszer is létezik. Újszülötteknél laktáz enzimmel dúsított anyatejet juttatnak a kicsi gyomrába, de ez az eljárás még nem terjedt el széles körben.

Felnőttkorban több hónapos laktóz kúrát írhatnak elő, ekkor egyre nagyobb adagokban juttatják be az enzimet a szervezetbe. Ideális esetben a kúra hatásos, s a megnövekedett aktivitás a bélrendszerben már képes a tejcukrot egyszerűbb cukrokra bontani.

Egy másik megoldás a speciális étrend, ahol a problémákat okozó tejtermékeket kell elhagyni az étrendből. Egyes termékek, melyek élőflórát tartalmaznak, így akár a joghurt vagy a kefir, képesek elsavanyítani a tejcukrot, hogy az ne okozzon problémát az elfogyasztás után. A laktóz szintén eltűnhet az olyan érlelt tejtermékekből is, mint a minőségi sajtok, ezek szintén felhasználhatók az étrend kiegészítésére.

Tejtermékek helyett

A laktózérzékenység tünetei bár hatásosan csökkenthetők minden tejtermék elhagyásával, ennek alkalmazása azonban mégsem javasolt orvosi felügyelet nélkül. A tejtermékek ugyanis a szervezet elsőszámú kalcium és D-vitamin forrásai, így mellőzésükkel komoly hiánybetegségek alakulhatnak ki.

Szintén érdemes tudni, hogy laktóz nem csak a tejből készült élelmiszerekben, de akár kenyerekben, margarinokban és édességekben is található, illetve, a gyógyszergyártás szintén fontos alapanyagként ismeri. Laktóz-intolerancia esetén tehát mindig el kell olvasni a felhasznált élelmiszerek, de akár a gyógyszerek és más anyagok összetevőit is!

Laktózérzékenység és a tejallergia közötti eltérés

Laktózérzékenység és tejallergia: a nevük alapján igen hasonlónak tűnnek, mégis nagyon különböző okok váltják ki őket, és a hatásuk a testre is eltérő.

Mi az a laktózérzékenység?

Ha laktózérzékenységtől szenvedsz, akkor hiányzik a testedből a laktáz enzim, ami a tejben lévő cukor, a laktóz megemésztéséhez szükséges. Mivel a szervezeted erre nem képes, a laktóz emésztetlenül jut át a gyomorból és a vékonybélből a vastagbélbe, ahol a baktériumok bontják le, és gázosodást okoznak. Ez sok kellemetlenséggel jár, ám korántsem életveszélyes állapot. A laktózérzékenység általában a fiatal felnőttkorban kialakuló betegség.

Mi a tejallergia?

A tejallergia nem a bélrendszerrel, hanem az immunrendszerrel áll összefüggésben. A test nem ismeri fel a tejben és más tejtermékekben található fehérjét, idegen, betolakodó anyagként kezeli, amire ellenanyagokat termel, és ez váltja ki az allergiás tüneteket. Ezek jelentkezhetnek enyhe panaszok, például kiütések formájában, de súlyos, akár életveszélyes állapotot, anafilaxiás sokkot is eredményezhetnek. A tejallergiára hajlamosító tényezők az ételallergia, az ekcéma, és az, ha a családban előfordul másoknál is ételallergia. A tejallergia az egyik leggyakoribb allergia, különösen a kisgyerekek körében. Mind a laktózérzékenység, mind a tejallergia többféle teszttel diagnosztizálható.

{loadpositiion bottom12}

A laktózérzékenység és a tejallergia fő tünetei

Bár két különféle egészségi problémáról van szó, számos hasonló tünetet produkálhatnak: hasmenés, hasi görcsök, hányinger, hányás, puffadás, gázképződés. A tejallergia ennél súlyosabb panaszokat is okozhat: bőrkiütést, ajak és arcduzzanatot, nyelési problémákat, nehézlégzést, gombócérzetet a torokban, és életveszélyes anafilaxiás sokkot. Kisbabáknál a véres széklet is felhívhatja rá a figyelmet.

Mit tehetsz laktózérzékenység és tejallergia ellen?

A laktózérzékenységet könnyen orvosolhatod, egyszerűen korlátoznod kell a tej és a tejtermékek fogyasztását. Egyél laktózmentes termékeket, de egész egyszerűen laktáz étrendkiegészítőt is szedhetsz, ha tejterméket fogyasztasz, ami segíteni fog megemészteni a laktózt. Tejallergia esetén nem elég csökkenteni a tejtermékek fogyasztását, szigorúan el kell hagyni őket. Sőt, még olyan készterméket sem fogyaszthatsz, melyben nyomokban található tej vagy tejszármazék. Tejfehérjét, azaz kazeint olyan termékek is tartalmazhatnak, melyekről nem is gondolnád: halkonzerv, rágógumi, cukorkák, csokoládé, sütemények. Ezért alaposan ellenőrizd a termékek címkéjét.

A cikk folytatásában azt is megtudhatod, hogyan zajlik egy Laktózintolerancia vizsgálat.

{loadpositiion bottom11}