A gluténmentes diétát azoknak a betegeknek dolgozták ki, akik cöliákiában vagy más néven lisztérzékenységben szenvednek. Ha te is ezek közé tartozol, olvasd el cikkünket, ahol megmutatjuk pontosan mit is jelent a gluténmentes diéta fogalma.

Sajnos manapság sokan egy divat diétának tekintik a gluténmentes diétát, annak reményében, hogy ettől majd fogyni fognak, és egészségesebben fognak élni. Bár a glutén által okozott károkat már i.sz. 250 táján is leírták, végül egy Holland orvos 1952.-ben azonosította a betegséget, aki megállapította, hogy a kalászos gabonákban található fehérje okozza a panaszokat. Viszont a fogyókúrás  gluténmentes diéta őrület Amerikából indult ahol többek között Gwyneth Paltrow, Miley Cyrus, és Rachel Weisz is nagyban hozzájárult a divat diéta elindulásához.

Egyre többen gondolják úgy, hogy ha a glutén másoknál gondokat okoz, akkor nekik is ki kell iktatnia, hiszen a gluténérzékenység tünetei számtalan emberre ráillik, és a fogyás reményében kezdenek bele a gluténmentes diétába, amely viszont nem hogy fogyást nem hoz, de gyakran a gluténmentes termékekben több a szénhidrát és a zsír is, ezért súlygyarapodáshoz fog vezetni. A legtöbb diétával az a gond, hogy egyoldalú táplálkozást írnak elő, amely hiánybetegséget is tud okozni, ugyanígy a glutén elhagyása is tud ilyen gondot okozni, ha nem szakember, vagy dietetikus tanácsai alapján végezzük.

De a dietetikusok és a legtöbb orvos véleménye az, hogy aki nem érzékeny a gluténra, annak felesleges ezt a diétát tartania.


Mit takar pontosan a gluténérzékenység?

A cöliákia egy autoimmun betegség, ahol a szervezet a gluténra antitestek termelődésével fog válaszolni, így károsodnak a bélbolyhok, és egy felszívódási zavar keletkezik. Mivel a beteg szervezete nem tudja a hasznos tápanyagokat hasznosítani, így hirtelen fogyás alakul ki, amelynek a kísérő tünete a hasmenés, a fáradékonyság, a hajhullás, puffadás, és számtalan más betegség is lehet.

A felszívódási zavar következtében nem jut elég vas és B vitamin a szervezetbe, amely vérszegénységet, vashiányt és állandó fáradékonyságot okoz.

A D vitamin és kalcium hiánya csontritkulást és izomgyengeséget okoz, a K vitamin hiánya pedig véralvadás gondot is okozhat, de a többi vitamin és ásványi anyag hiány is mind képes külön-külön is tüneteket produkálni.

A gluténérzékenység gyakori tünetei:

Állandó gyomor és emésztőszervi fájdalmak és panaszok

Nagyfokú kimerültség

Növekedés elmaradása, túlmozgás gyerekeknél, enyhe autizmus

Nem várt testsúly csökkenés

Fekélyek a szájban

Nagyfokú vitaminhiány

I.Típusú cukorbetegség kialakulása

IBS kialakulása

Hajhullás                 

Erős puffadás

Ízületi és izomfájdalom

Memória problémák

Pikkelysömör, pattanásos bőr

Meddőség, vagy sorozatos vetélés

Magas májenzim értékek

Fogromlás, vagy fogzománc hiány

Ekcéma

 

Épp ezért kevés orvos ismeri fel időben a gluténérzékenységet, és küldi el a beteget egy ételallergia vizsgálatra.

A lisztérzékenység egyetlen ma ismert gyógymódja a gluténmentes diéta, amelyet a betegnek szigorúan élete végéig be kell tartania.

Miért, és mikor kell gluténmentes diétát tartani

A gluténmentes diéta bevezetését akkor érdemes elkezdeni, ha előtte egy ételallergia teszttel megállapították a lisztérzékenységet, de ebben az esetben is figyelni kell arra, hogy ne alakuljon ki hiánybetegség a diéta hatására, ezért érdemes egy dietetikus tanácsát kérni az étrend összeállításához. Már csak azért sem érdemes saját magunktól egyik napról a másikra belevágni a gluténmentes diétába, mert van egy új ága ennek az intoleranciának, ez pedig a nem cöliákiás glutén szenzitivitás (NCGS). E feltételezett betegséggel kapcsolatban sokan úgy gondolják, hogy egyes emberek érzékenyek lehetnek a gluténre úgy, hogy náluk nem alakulnak ki antitestek a gliadinnal szemben, vagyis a cöliákia diagnosztikai kritériumai itt nem teljesülnek.

Egy másik fontos információ, azoknak, akik már otthon elkezdték a gluténmentes diétát, nem érdemes elmenniük ételallergia tesztre, hiszen a szervezetünkből hiányzik a glutén és nem fogják tudni kimutatni az érzékenységet. Épp ezért akik otthon már hónapok óta gluténmentesen étkeznek, kezdjék el újra bevezetni a glutént, és három hónap után kérjék csak a teszt elvégzését.

Akinél kimutatják a gluténérzékenység bármelyik formáját, annak érdemes teljesen kiiktatni a glutént az étrendjéből, így teljes gyógyulás várható idővel.

 

Mit kell kerülni a gluténmentes diétánál?

A gluténmentes diétánál nem elég elhagyni a kenyeret, és a péksüteményeket, mert sajnos nagyon sok feldolgozott élelmiszer tartalmazz glutént, ilyenek pl. a felvágottak, a sajtkészítmények, fagylaltok, de akár a sült krumpli is, ha megszórják pl. fűszerkeverékkel. Gluténmentes terméknek az mondható, amelynek a gluténtartalma 20mg/kg határértéken belül van, és gluténtartalmú ételektől külön van tárolva. Pl. hiába van kiírva egy fagylaltra, hogy az gluténmentes ha a sima fagylalt mellett tárolják, de ugyanez igaz a péksüteményekre és a kenyérre is.

Gyakran azok az ételek és élelmiszerek is tartalmaznak rejtett glutén, amelyekre nem is gondolnánk, ilyen pl. a savanyúság, a mustárt, a szójaszósz, vagy a burgonyachips.

Mit érdemes enni a gluténmentes diéta alatt?

A gluténmentes diéta ideje alatt sem kell mindenről lemondani, csak a gabona tartalmú ételeket kell helyettesíteni, más álgabonával, ilyen lehet a cirok, a csicseriborsó, a mandula, a kukorica, hajdina, amaránt, de fogyasztható a burgonya, a rizs, a quinoa.

Ha gluténmentes kenyérre vágyunk, a legjobb, ha mi magunk sütünk otthon, mert a boltokban gyakran a gluténmentes terméket, a gluténtartalmú mellett tárolják, így szennyeződés következik be.

Ha otthon szeretnénk gluténmentes süteményt, vagy kenyeret készíteni, a sikért kell kiiktatni az összetevők közül, ami azért nehéz, mert pont a lisztben található sikér miatt lesz a tészta olyan puha, laza és lyukacsos.

Sikér és fehér liszt helyett magliszteket, sikér helyett pedig útifűmaghéjat, almarostot, chiamagot, érdemes használni, de a bioboltokban kapható gluténmentes lisztkeverékek is alkalmasak.

Természetesen ezek a kenyerek így sem lesznek olyanok, mint a búzalisztből készült kenyerek, de élesztő, vagy sütőpor hozzáadásával sokat javíthatunk az állagukon.

Lisztérzékenyek számára tiltott ételek listája

Búza, tönköly, árpa, rozs, és az ezekből készült élelmiszerek és ételek

Gluténtartalmú felvágottak, virslik és húspástétomok.

Instant kakaóporok, ételízesítő porok, leves porok, és leveskockák, mártás porok, mustár, majonéz és ketchup.

Holland és rokfort sajtok, és gluténtartalmú sajtkrémek.

Szójaszósz, szója tartalmú élelmiszerek, ízesített fagyasztott burgonya, burgonya chips, gluténtartalmú kekszek, csokoládék, cukorkák, ropik,fagylaltok.

Sör és gabonából készült alkoholok, illetve pl. az import zöld alma is veszélyes lehet, mert gluténtartalmú bevonatot képezhet.

Otthon még arra is érdemes figyelni, hogy a gluténmentes ételek készítéséhez, külön edényt és külön evőeszközt kell használni, mert még ez is szennyeződést tud okozni.

A lisztérzékenyek számára ajánlott élelmiszerek:

Zöldségek és gyümölcsök, de ezek közül jó, ha hazait választjuk, főleg a gyümölcsöknél kell a fényes, viaszos bevonatra figyelni.

Sajtok, kecsketej, tejérzékenység esetén növényi italok és növényi sajtok

Tojás, hal, sovány szárnyasok, pulykahús, sertés és marhahús

Olajos magvak, mogyoró, dió

Quinoa, hajdina, amaránt, cirok, köles, teff, rizs, kukorica, burgonya, hüvelyesek.

Lisztekből a kukoricaliszt, rizsliszt, chialiszt, csicseriborsóliszt, kókuszliszt, tápiókaliszt, amarántliszt, nyílgyökérliszt is használható.

Ma már a legtöbb termék címkéjén pontosan fel van tüntetve az allergizáló anyagok, és az összetevők listája, így érdemes ezeket mindig alaposan átböngészni.

Azokat az élelmiszereket is kerülni kell, amelyekre az van ráírva, hogy nyomokban glutén tartalmaznak, mivel az üzemben ahol a terméket csomagolták gluténnal is szennyeződhet az adott élelmiszer, vagy termék.

Ha megnézzük a pörkölt földimogyoró vagy a fagyasztott sült burgonya csomagolását, ott is megtaláljuk a feliratot, hogy nyomokban glutént tartalmazhat, pedig a mogyoróban nincs glutén, mégis az üzemben ahol készült rákerülhet a gyártósorról, vagy eszközökről.

A gluténmentes diétát elkezdeni nagyon nehéz, de ha idővel összegyűjtjük a gluténmentes élelmiszerek listáját, és a belőlük készült jól bevált recepteket, idővel már könnyebb lesz tartani a diétát.

6 hiba, amit a gluténmentes étrendben elkövethetsz

A gluténmentes étrend egyre nagyobb népszerűségnek örvend azok között is, akik egészségileg nincsenek rászorulva. Vajon mennyire könnyű követni?
A gluténmentes diéta lényege, hogy nem fogyasztasz semmit, amiben a glutén nevű növényi fehérje megtalálható. Azaz ki kell zárnod a búzát, rozst, árpát, durumbúzát, tönkölybúzát, és minden olyan élelmiszert, mely ezeket tartalmazza akár nyomokban is. Ilyen egyszerű lenne? Ismerd meg a gluténmentes étrend buktatóit, melyet elkövethetsz!


1.Gluténmentesnek hiszel gluténtartalmú élelmiszereket

Salátaöntet, kész húsleves alaplé, fűszerkeverékek, ízesített kávé és teatermékek, csokoládék: nem hasonlítanak a búzára, sem más gluténes gabonára, mégis tartalmazhatnak glutént. Mindig olvasd el az élelmiszerek címkéjét, meg fogsz lepődni, mi minden tartalmaz glutént, még ha csak elenyésző mennyiséget is.

2.Azt hiszed, egy pici glutén senkinek sem árt

Ha azt hiszed, hogy egy kevés glutén elfogyasztása nem ártalmas, ha gluténérzékeny vagy, akkor tévedsz. Ha valaki csak divatból hagyja ki a glutént az étrendjéből, annak tényleg nem árt, ha bekerül a szervezetébe a glutén, de ha te gluténérzékenységtől szenvedsz, akkor szigorúan kell venned a diétád, mert egy kevéske is súlyos autoimmun válaszreakciót és gyulladást okozhat.

3.Nem veszed figyelembe a gluténszennyezettséget

Vannak olyan élelmiszerek, melyek ugyan nem tartalmaznak glutént, de olyan üzemben gyártották őket, ahol glutént is felhasználnak, ezért a gluténmentes termékek is beszennyeződhetnek. Egy szigorú diétánál bizony még erre is ügyelni kell, és kerülni ezeket az esetlegesen szennyezett termékeket. Mivel otthon te magad is beszennyezheted az ételeidet, figyelned kell, hogy elszeparálva tárold a gluténmentes élelmiszereket a gluténtartalmúaktól.

4.Nem törődsz a gluténtartalmú szépségápolási cikkekkel

Samponokban, tusfürdőkben és más szépségápolási termékekben is lehet glutén. De ezekből a bőrön át nem szívódik fel a glutén, ezért biztonságban vagy. De mi a helyzet azokkal, melyeket például lenyelhetsz, például ajakbalzsam, rúzs, kézfertőtlenítő, melyek hozzáérnek az általad fogyasztott élelmiszerekhez? Bizony ezeket is kerülni kell, ha glutén van bennük.

5.Nem ismered fel a keresztallergiát

Gluténmentes diétára van szükséged, szigorúan be is tartod, mégsem használ? Lehetséges, hogy nem vetted figyelembe a keresztallergiát. Ez azt jelenti, hogy a tested bizonyos tápanyagokat ugyanúgy kezel, mint a glutént, például a tejet, kávét, csokit, tojást. Ha ez a helyzet, akkor ezeket az ételeket is száműznöd kell az étrendedből.

6.Nem figyelsz a fontos tápanyagok bevitelére

Nem kell minden gabonát elhagynod, csak a gluténtartalmúakat. Ha minden gabonát kihagysz az étrendedből, elesel nagyon értékes rost, cink, vas, réz, magnézium, B-vitamin, A és E vitamin forrásoktól. Ha nem vagy benne biztos, hogyan állítsad össze kiegyensúlyozottan a gluténmentes étrended, kérd dietetikus tanácsát.

A folytatásban mutatunk neked egy Gluténmentes és tejmentes bagett receptet.


 Hirdetés