Az Omega 3 jótékony hatásairól már többen hallottak, mégis kevesen szedik ezt a létfontosságú vitamint. Pedig, ha vegán vagy stresszes élethelyzetben vagy, neked is el kellene kezdened minél hamarabb!

omega zsírsavban gazdag élelmiszerek

No de, miért is olyan fontos az Omega 3 szedése?

Az Omega 3 zsírsavat tartalmazó kapszulát szednie, esetleg nagy mennyiségben Omega 3 zsírsavakban gazdag étrendet követnie szinte mindenkinek érdemes lenne a világon, még a gyerekeknek is. Az Omega 3 zsírsavakat ugyanis a szervezet nem képes önállóan előállítani, így kizárólag táplálék, vagy táplálékkiegészítő formájában tudod magadhoz venni. Ha az étrended nem, vagy csak elhanyagolható mértékben tartalmaz halat vagy tengeri élőlényeket, akkor az Omega 3 szedésére van szükséged. Ha tehát vegán életmódot folytatsz, esetleg csak zsírszegényen étkezel, vagy ritkán kerül halvacsora az asztalra, különösképpen célszerű megfontolnod az Omega 3 szedését, hiszen nagy valószínűséggel hiányállapot áll fenn a szervezetben.

Milyen hatással van az Omega 3 a testünkre?

Az Omega 3 zsírsav tulajdonképpen az összes szervrendszer működésére előnyös hatást tud kifejteni, beépül a sejthártyába és rugalmasabbá teszi azt. Előszeretettel ajánlják az Omega 3 szedését a szív-és érrendszeri betegségekben szenvedőknek a keringésjavító hatása miatt, az elhízással kapcsolatos megbetegedéseknél, mint a PCOS, inzulinrezisztencia, cukorbetegség, bármilyen hormonzavarnál és persze a halban, zsírban szegény étrend vagy fogyókúra esetén. Sokaknak segíthet még az Omega 3 szedése bizonyos bőrbetegségek, például ekcéma vagy pikkelysömör esetén, véralvadási zavarokban, visszérproblémáknál, illetve többen élesebb látásról, később elfáradó szemről számoltak be a megfelelő mennyiségű Omega 3 rendszeres bevitele után.

Hogyan hat az Omega 3 a lelkünkre?

Az Omega 3-at tartalmazó halolajat akkor is érdemes fogyasztanod, ha stresszes élethelyzetben vagy, gyakran van hangulatingadozásod, esetleg éppen a pubertás korba léptél, kismama vagy, szoptatsz vagy változókorban vagy. Az Omega 3 a tapasztalatok szerint javítja a közérzetet, segít, hogy kiegyensúlyozottabbá válj, jobb lelkiállapotba kerülj. Depresszió, pánikbetegség és más mentális gondok esetén is ajánlani szokták az Omega 3 fogyasztását.

Láthatod tehát, hogy az Omega 3 zsírsavak fogyasztásával számos fizikai, illetve mentális betegség tüneteit lehetséges enyhíteni, így nagy valószínűséggel neked is szükséged lehet rá. Persze, nem kell ahhoz betegnek sem lenned, hogy szedd, hiszen sokan szedik az Omega 3-at például vizsgaidőszakban, illetve izgalmasabb, kimerülésre hajlamosító élethelyzetekben. Veszteni nincs mit vele, hiszen természetes anyag, nyerni viszont sokat lehet! Próbáld ki te is az Omega 3 kapszulát!

Az omega-3-zsírsavat a szervezetünk nem képes előállítani, és nagy mennyiségben tárolni sem tudja, ezért nekünk kell odafigyelni a megfelelő pótlására. Tudd meg, miért fontos, és melyek a leggazdagabb forrásai!

Miért fontos az omega-3-zsírsav fogyasztása?

Az omega3-zsírsav részt vesz a sejthártya felépítésében, javítja az érfalak rugalmasságát, ezáltal a vérkeringést is, fokozza a vér oxigénfelvételét, támogatja a látást, a szellemi teljesítményt és a memóriát, az immunrendszer és a szív működését. Hiányában növekedhet a koleszterinszint és a vérnyomás, a vérrögképződési hajlam, a szívbetegség és a stroke kockázata. Gyerekek számára is ajánlott a fogyasztása, mivel „okosító” hatása van, serkenti az agyműködést, és jelentősen javíthatja az iskolai teljesítményt.

Melyek az omega-3-ban leggazdagabb élelmiszerek?

A legbőségesebb omega-3-zsírsav források kétségtelenül a zsírdús tengeri halak: a makréla, a hering, a lazac, a szardínia. A makréla 100 grammja több mint 5000 mg omega-3-mat tartalmaz, a lazac 2200 mg-ot, a hering 2300 mg-ot, a szardínia 1400 mg-ot - ezen kívül értékes B-vitamin és szelénforrások is. Értékes omega-3-forrás a csukamájolaj is, egy evőkanál mennyiségben több mint 2600 mg omega-3-mat rejt, ráadásul nagyon gazdag D és A vitaminban. Olyannyira, hogy egy evőkanálnál többet nem is javasolt naponta elfogyasztani az A-vitamin túladagolás elkerülése végett.

 

Hogyan biztosítsad az omega-3 bevitelt, ha nem eszel halat?

Ha vegán vagy vegetáriánus vagy, és nem eszel többek között halhúst sem, akkor is van rá mód, hogy természetes forrásból hozzájuss az omega-3-hoz. Az egyik leggazdagabb növényi omega-3 forrás a lenmag, melyből egy evőkanál 2350 mg-ot tartalmaz, míg ugyanennyi lenmagolaj több mint 7200 grammot rejt. A fogyókúrák legnépszerűbb sztárja a chia mag szintén nem szűkölködik az értékes zsírsavban, egy evőkanál belőle 2500 mg-ot tartalmaz. De az egyik legegészségesebb olajos magunk, a dió is magas omega-3 tartalommal büszkélkedhet, 7 darab egész dióban nagyjából 2500 mg található. Érdemes tehát ezt is fogyasztani!

Ugye, nem is olyan nehéz az omega-3-mat természetes forrásokból pótolni?

 


 Hirdetés