Az Omega zsírsavak jótékony hatásáról szinte naponta olvasunk vagy hallunk híreket. Mi most Dr. Kulin Sándor orvosi szakértőt kérdeztük az Omega 3-6-9 zsírsavak jótékony hatásáról.

omega 3 zsírsav

Mi a különbség az Omega- 3-6-9 zsírsavak között

E három zsírsav leginkább a hosszú szénláncok különböző pontjain lévő kettős kötésekben különböznek. Míg az Omega-3- és 6 a szervezet számára nélkülözhetetlen, esszenciális zsírsavak, addig az Omega-9 nem esszenciális, de nagyon is jótékony hatású zsírsav.

Omega-3 nagyobb mennyiségben megtalálható zsírosabb halakban (tőkehal, lazac) illetve hidegtengeri hínárokban és algákban. Omega-6 van a lenmagolajban, kendermagolajban, repceolajban, kukoricaolajban, szójababban, chia és sütőtök magokban valamint a dióban. Omega-9 megtalálható nagyjából mindenben, amiben van Omega-6 is, koncentráltabb mennyiségben az extra szűz olívaolajban és a szőlőmagolajban van.

Miért van szükségünk Omega-3 zsírsavra?

Az agyi idegsejtek (neuronok) egyik legfontosabb alapkövei az Omega-3 zsírsavak, melyek hozzájárulnak a sejtfalak rugalmasságának és áteresztőképességének fenntartásához. Ez egyrészt az ingerületek továbbításának (tehát végső soron a gondolataink) sebességét határozza meg, másrészt szükséges, hogy a sejtek a lehető legjobb hatásfokkal vegyék fel a tápanyagokat és az oxigént és tudják leadni a salakanyagokat.

Az idegsejtek mellett még a szívizom sejtek, erek és retina sejtjeinek van kiemelt szüksége megfelelő Omega-3-ra az optimális működéshez.

Az emberi szervezet nem tudja előállítani az alapvető omega-6 és omega-3 zsírsavakat (linolsav (omega-6) és alfa-linolénsav(omega-3)), emiatt ezeket csak táplálékkal tudjuk felvenni - így kapták az esszenciális zsírsav nevet.

Mivel az étrendünk nagy mennyiségben tartalmaz Omega-6-ot, emiatt az Omega-6 ellátottságunkról minden nap, önkéntelenül is gondoskodunk. Ezzel szemben sajnos egyre kevesebb élelmiszer tartalmaz megfelelő mennyiségű és minőségű Omega-3-at. Így felborul az Omega-6:3 egyensúlya. Az egyensúly eltolódásnak egyik legjelentősebb káros következménye a szervezetben zajló gyulladásos folyamatok állandósulása és így a krónikus betegségek kialakulásának esélye nő.

Aki ezt el szeretné kerülni, annak érdemes elgondolkodnia, hogy vajon honnan tudná pótolni az elmaradt Omega-3 mennyiségét - és itt jönnek szóba a halolaj készítmények.

Hány éves kortól lehet adni gyerekeknek az Omega-3 –at?

A fogantatás pillanatától. Kismamáknak kifejezetten ajánlott jó minőségű Omega-3-at fogyasztaniuk, hiszen így hozzájárulhatnak gyermekük agyának fejlődéséhez. (Kutatások még azt is kimutatták, hogy azok a babák, akiknek az édesanyjuk a várandósság alatt Omega-3-at szedett, átlagosan 7 értékkel lett magasabb az IQ szintjük azoknál, akik nem kaptak Omega-3-at az édesanyjuk vérén keresztül.)

Ezen felül bizonyos, a várandósság során az anyát érintő kórképek rizikóját is csökkentheti a megfelelő Omega-3 pótlás.

Milyen előnyös hatást érzek, majd ha Omega-3 zsírsavat fogyasztok?

Itt nagyon nagy szórás lehet a piacon fellelhető termékek között, ami a minőségi különbségekből adódik. Azok, akik elkezdtek jó minőségű Omega-3 terméket szedni, többek között a következőket tapasztalták:

Van aki azt tapasztalta, hogy megjavult az emésztése, van, akinek több energiája lett, van, aki tudott fogyni úgy, hogy észre sem vette, rendszeres testmozgást végzőknél pedig csökkentek az ízületi fájdalmak, jobban bírták a sportot.

(A cikk szerzője 1,5 hónap után, azt vette észre magán, hogy sokkal gyorsabban működik az agya, periodikus depressziója a vártnál korábban elmúlt és kiegyensúlyozottabb, jobb kedvűbb is lett. Kevés alvás mellett is képes volt mindent megjegyezni amit kellett és 110%-on pörögni.)

Honnan lehet tudni, hogy Omega-3 hiány van a szervezetünkben?

Jelenleg egy vérteszt segítségével deríthető ki, amely otthonról is egyszerűen elvégezhető, nem igényel orvosi közreműködést.  A teszt papírt a megfelelő csomagolással postán kell eljuttatni egy speciális laboratóriumba. Az Omega-6/Omega-3 arány és az Omega-3 index online érhető el 3-4 hét elteltével.

(A teszt megvásárolható a www.ahsolaj.hu weboldalon)

Heti hányszor érdemes halat fogyasztani, hogy fedezzük az Omega-3 szükségletet?

Heti 3-szor kellene jó minőségű, hidegvizi halat ennünk ahhoz, hogy szinten tartsunk egy már megfelelőnek mondható Omega-3 szintet. A halfogyasztással kapcsolatban viszont az merül fel, hogy a legtöbb, hazánkban elérhető hal-áru tenyésztésből származik, ami azt jelenti, hogy a szabadon fogott halakhoz képest csak töredéke az így magunkhoz vett halak húsában található Omega-3.

Hogyan lehet a jó minőségű Omega-3 halolajat felismerni?

Legegyszerűbben? Nincs halszaga. Annak a halolaj terméknek van halszaga/íze, amely már nagy mértékben oxidálódott, így gyakorlatilag pozitív tulajdonságait is elvesztette.

Mennyi ideig kell szedni az Omega 3 halolajat

Egy 6-8 hónapos kúrát érdemes 1,5-2 évente végig szedni az ideális egyensúly beállításáért és szinten tartásáért. Fontos, hogy csak a megfelelő minőségű Omega-3 készítménynek lesz bármilyen számottevő hatása sejtjeinkre, így ennek megválasztása az egész kúra sikeressége szempontjából kulcsfontosságú.

Mi az ideális arány az Omega-3 és az Omaga-6 zsírsavak mértéke terén az elfogyasztott élelmiszereinkben?

Az átlag európai ember vérében az Omega-6 - Omega-3 arány 25:1 - ez tükrözi étrendünket is. Az ideális arány 3:1-hez lenne, vagy még alacsonyabb.

Referenciák:

Orvosi szakértő: Dr. Kulin Sándor, AHS Természetes Sarkvidéki Olaj  - www.arctichs.com/hu www.ahsolaj.hu www.facebook.com/ahsolaj

Online cikkek: https://www.ebiomedicine.com/article/S2352-3964(16)30143-8/fulltext

https://www.omega-research.com/researchview.php?ID=4176&RETURN=/searchlist.php?keyword=adhd&howsearch=site&imageField.x=0&imageField.y=0

 


 Hirdetés