Ha szereted a húst hússal, azaz kenyér helyett is inkább még egy adag húst rendelsz az étteremben, ha az étlapról szinte mindig a húsimádó fogásokat választod ki inkább, ha a disznóölés számodra felért egy négy napos wellness-hétvégével, ha a kenyér szerinted csak a madaraknak való, akkor a ketogén diétát neked találták ki.Nem csak élvezetből lehet azonban követni a ketogén diétát, hanem számos betegség, illetve elsősorban anyagcsere-zavar esetén bizonyult már szinte az utolsó mentsvárnak.


Lássuk tehát, mire is jó a ketogén diéta?


Epilepszia
A leginkább közismert megváltó hatása a ketogén diétának az epilepszia ellen közismert. Eredetileg is az epilepszia esetében kezdték el felismerni a hatékonyságát, már az 1920-as, -30-as években. Sajnos, ekkor még a gyógyszerek kiszorították, de az 1990-es években mégis újra felfedezésre került.

Anyagcsere-zavarok
A ketogén diétát a gyakorlatban úgy kell elképzelni, mint a paleolit diétát, csak egy még annál is sokkal keményebb változatban – azaz a zsírok, húsételek erőteljes túlsúlyba billennek át a zöldségekkel szemben. Ezért a ketogén diéta mindenre jó, amire a paleolit diéta is. Számos anyagcsere-zavaron segíthet, mint például az inzulinrezisztencia, a policisztás ovárium szindróma vagy az irritábilis bél szindróma esetében is.

ketogén diéta anyagcsere zavarok

Fogyás
A legtöbb diétával alapvetően a testsúly-csökkentés lehet a célod. Jó hír, hogy ha be tudod tartani ezt az egyébként szigorú diétát, és nem esik nehezedre a zsíros, húsos étkezés, tényleg drasztikus fogyást érhetsz el szinte pillanatok alatt. A párod pedig szintén örülni fog, hiszen neki sem kell lemondania sem a kolbászról, sem a szalonnáról. Bár a diéta kitalálói ezzel vitatkoznának, hiszen eredetileg nem a fogyás miatt fejlesztették ki, hanem hosszú távon kívántak egy egészségesebb életmódot kialakítani, ami nem árt a szervezetnek. Így tehát egy szuper eszköz van a kezünkben a bomba-formánk eléréséhez, megtartásához.

A ketogén diétával tehát több legyet üthetsz egy csapásra! Ha meg bírod enni a zsíros ételeket, mindenképpen érdemes kipróbálnod! Ha pedig picit kímélőbb ételekre vágysz, nyugodtan válassz egy másik diétát magadnak, akár itt a magazinunk cikkei közül!

Így kezdj bele a ketogén diétába

A ketogán diéta egyre nagyobb népszerűségnek örvend, köszönhetően annak, hogy laktató, egyszerűen betartható, és látványos fogyást eredményezhet. Nem csak a zsírpárnákat csökkenti, de abban is segít, hogy energikusabb legyél, javuljon a vércukorszinted, és általános egészségi állapotod.

Mi a ketogén diéta lényege?

A keto diéta alacsony szénhidrát-, mérsékelt fehérje és magas zsírtartalmú étrendet jelent. A célja, hogy a tested a cukor helyett a zsírokat használja fel energiaként, ezért a cukormegvonás hatására intenzív zsírégetés kezdődik a testedben. Az elnevezés onnan ered, hogy a máj a zsírokból ketonokat termel.

Hogyan kezdj bele egy sikeres ketogén diétába?

1.Készíts részletes listát azokról az élelmiszerekről, melyeket ehetsz, és tiltólistát azokról, melyek nem szerepelhetnek az étlapodon. Néhány példa, mit ehetsz, és mit nem:

A keto diétában megengedett élelmiszerek:

  • Húsok (nagyobb arányban legyenek a fehér húsok), halhús
  • Tojás
  • Alacsony szénhidráttartalmú zöldségek: például spenót, brokkoli, káposzta
  • Alacsony glikémiás indexű gyümölcsök: például a bogyós gyümölcsök, eper, avokádó
  • Természetes édesítőszerek: stevia, eritriol
  • Természetes zsírok: kókuszolaj, vaj, zsíros dresszingek

Tiltólistás élelmiszerek:

  • Cukrok: mindenféle cukor, méz, szirupok, édességek
  • Gabonák és ebből készült termékek: búza, kukorica, rizs, kenyér, tészta, péksütemények
  • Magas cukortartalmú gyümölcsök: alma, banán, narancs
  • Magas szénhidráttartalmú zöldségek, például a burgonya

2.Készíts mintaétrendet

Írd le egy-két hétre előre minden napra, mit fogsz enni reggelire, ebédre, vacsorára, uzsonnára. Gondold át a régi receptjeidet, hogyan alakíthatod át őket úgy, hogy lecsökkented bennük 5-10 százalék alá a széhhidráttartalmat, miközben a zsírtartalmukat megnöveled. Ez egy kicsit munkaigényes lépés, de hidd el, megéri. A cukrot könnyen helyettesítheted természetes édesítőszerekkel, de a tésztaételekről sem kell feltétlenül lemondanod, ugyanis ma már kaphatók speciális szénhidrát csökkentett tészták, melyek remekül megfelelnek a célnak.

 

  1. Az étrendedet úgy állítsad össze, hogy kevesebb kalóriát tartalmazzon, mint amennyire a napi tevékenységeidhez szükséged van, mert így fogsz fogyni. Internetes kalóriaszámláló segítségével könnyen kiszámolhatod, mennyit kell enned egy nap.

4.Készülj fel a keto-diéta kellemetlen mellékhatásaira, és győzd le őket

Mikor a tested áttér zsírégető üzemmódba, és megvonod tőle a cukrot, megfázás szerű mellékhatásokat tapasztalhatsz: kimerültséget, rossz közérzetet, fejfájást, izomfájdalmat, hányingert. Ezek  tünetek akár hetekig is eltarthatnak. Mit tehetsz ellenük? Igyál sok vizet, fokozd a nátrium, kálium és magnézium bevitelt.

3 mennyei ketogén reggeli recept

Reggelizz úgy, mint egy császár, és nem éhezel meg ebédig. Ez a 3 keto reggeli recept éppen ebben segít, és a vércukorszinted is segít kordában tartani, amivel legyőzheted a cukor utáni vágyad.

1.Hamis tócsni baconnel és tojással

A tócsnit mindenki szereti, a hamis tócsni azonban nem krumpliból készül, hanem fejeskáposztából. Vágd vékony csíkokra a puha káposztalevelet – a vastag ereket hagyd ki. Egy tálban alaposan keverj össze két tojást, csapott teáskanálnyi sót, kávéskanálnyi fokhagymakrémet vagy port, és csipetnyi borsot. Keverj hozzá 3 marékkal a felvágott káposztalevélből, majd forró növényi olajon süssél ki belőle kis halmokat. Sütés közben szépen összeáll. Mikor aranybarnára pirult az egyik oldala, fordítsd meg, és pirítsd meg a másik oldalát is. Ezután az olajon süssél ki három vékony bacon szeletet és egy tükörtojást, és tálald a tócsni mellé. Tartalmas keto reggelid már készen is van!

2.Fűszeres-tojásos húskosárka

Ehhez a keto reggelihez végy 80 dkg darált sertéshúst, egy tojást, kávéskanálnyi vöröshagymaport, kávéskanálnyi fokhagymaport, mokkáskanál kakukkfüvet vagy majorannát, 2 evőkanál olajat és ízlés szerint sót, borsot. Alaposan dolgozd össze a masszát, majd bélelj ki muffin sütőformákat a hússal, mintha gyümölcskosárkákat szeretnél sütni, és a hús lenne a tészta. Ennyi mennyiségből kb. 10-12 húskosárka lesz. Minden kosárka belsejébe tegyél összevágott káposztát, vagy spenótot, és reszelt sajtot, a tetejére pedig üssél egy tojást. Süssed 25-30 percig 200 fokon.

3.Tojásos-cukkinis baconkosárka

Muffin sütőformában a mélyedéseket egyenként béleld ki 3-4 vékony szelet baconnel. Káposztareszelőn reszelj le egy nagyobb cukkinit, és töltsed bele a kosárkákba. Vágjál bele mindegyikbe két szem koktélparadicsomot. Négy tojást keverj össze egy evőkanál zsíros tejföllel vagy tejszínnel, és töltsed fel vele a kosárkákat. Tedd előmelegített sütőbe, és süssed 25 percig 200 fokon.

Jó étvágyat!