A friss gyümölcs a mindennapi egészséges étkezés fontos része. A gyümölcsök létfontosságú vitaminok, ásványi anyagok, rostok és antioxidánsok forrásai. Ám több-kevesebb cukrot is tartalmaznak. Így felmerül a kérdés, hogy cukorbetegség esetén vajon fogyaszthatunk-e nyugodt szívvel gyümölcsöket.

Cukorbetegség esetén testünknek gondot okoz ellenőrzés alatt tartani a vércukorszintet. Ezért a magas cukortartalmú gyümölcsök fogyasztása is problémás lehet. De vajon minden gyümölcs kockázatot jelent cukorbetegség esetén, és le kell mondani ezekről az értékes tápanyagforrásokról? Ismerd meg, mely gyümölcsöket fogyaszthatod biztonsággal, és melyeket jobb elkerülni.

 

Gyümölcs, glikémiás index és cukorbetegség: mi az összefüggés?

Minden élelmiszer rendelkezik glikémiás index-szel, azaz GI-értékkel. Ez a szám az adott élelmiszer vércukoremelő képességét határozza meg. A százalékos érték a szénhidráttartalmukkal egyező mennyiségű szőlőcukorhoz képest kifejezett vércukorszint emelő képességüket mutatja. A magas GI-értékű élelmiszerek a vércukorszint hirtelen emelkedését okozzák, ezért kerülendők cukorbetegség esetén, míg az alacsony GI-értékűek stabilabban tartják a vércukorszintet, és lassú, fokozatos cukorszint emelkedést okoznak.

 

Mi a kapcsolat a gyümölcs elkészítési módja és a cukorbetegség között?

A gyümölcs elkészítési módja sokkal jobban befolyásolhatja a vércukorszintet és a GI-értéket, mint maga a gyümölcs természetes cukortartalma. A friss és fagyasztott gyümölcsök azok, melyek sokkal kevésbé emelik a vércukorszintet, míg a befőttek, jamek, lekvárok, aszalt gyümölcsök, konzervek, gyümölcsszószok, smoothie-k és pürék inkább teljesen kerülendők. A test sokkal hamarabb felszívja ezeknek a gyümölcskészítményeknek a cukortartalmát, ami gyors vércukor-emelkedést eredményez.

 

Milyen gyümölcsöt ehetnek a cukorbetegek, és melyek kerülendők?

Talán meglepő, de a legtöbb friss gyümölcs alacsony GI-értékű, azaz nyugodt szívvel fogyaszthatók.

  • Alacsony GI-értékű gyümölcsök, GI<55 % = alma, bogyós gyümölcsök, cseresznye, meggy, szőlő, kivi, narancs, körte, szilva, eper
  • Közepes GI-értékű gyümölcsök, GI: 50-70% = sárgadinnye, füge, ananász, papaya, banán
  • Magas GI-értékű gyümölcsök, GI: >70% = datolya, görögdinnye

 

Miért jótékony hatású a gyümölcsfogyasztás cukorbetegség esetén?

A gyümölcsök nem csak cukrot, hanem sok rostot is tartalmaznak, és a magasabb rostfogyasztás segíti a vércukorszint feletti hatékonyabb ellenőrzést, és lassítja a cukor felszívódását is. A rostok fokozzák a jóllakottságérzést, így az ideális testsúly megtartását és elérését is segítik. Zsírtartalmuk és sótartalmuk alacsony, sok vitamint és antioxidánst tartalmaznak, így mértékkel fogyasztva a cukortartalmuk ellenére is nagyon fontos részei a cukorbeteg diétának.

 

Mennyi gyümölcsöt ehetünk, ha cukorbetegek vagyunk?

Napi öt adag zöldség és gyümölcsfogyasztás javasolt, és ez a táplálkozási irányelv nem változik cukorbetegség esetén sem. Mindössze az arányokra kell odafigyelni, és a gyümölcsök szénhidráttartalmára. Cukorbetegség esetén a hangsúlyt az alacsony szénhidráttartalmú zöldségekre helyezzük, a gyümölcsök kisebb részét tegyék ki a friss zöldség és gyümölcsfogyasztásnak, de semmiképpen ne mondjunk le róluk.

 


 Hirdetés