A tönkölybúza az egyik legősibb búzafajta, amelyet csak kevesen ismernek és használnak, pedig az egyik legegészségesebb gabonafajta.

Tönkölybúza magok

A tönkölybúza már az ókorban is előkelő helyet foglalt el a táplálkozásban, sőt még a biblia is említést tesz róla. A tönkölybúza már 8000 éve jelen van Európában, hazánkban a termesztése a XIX.századig volt jelentős, ezután viszont a nemesített búzafajták kiszorították a piacról. Szerencsére az utóbbi években egyre több ember keresi a bio vegyszermentes élelmiszereket, így a tönkölybúza is kezd újra népszerűvé válni.

A ma ismert búza fajták több termést hoznak, magasabb a sikér, vagyis a glutén tartalmuk, és könnyebb őket termeszteni, viszont a tönkölybúzának egy olyan erős héja van, amely megvédi a magot minden szennyeződéstől, sőt akár a radioaktív sugárázástól is. Mivel a kemény héj megvédi a magokat, épp ezért kevesebb vegyszer kell a termesztéséhez, sőt a szállításkor sem veszít tápértékéből.

Miért egészségesebb a tönkölybúza, mint a sima búza?

A tönkölybúza annak köszönheti jótékony hatását, hogy a benne található tápanyagok egyenlő arányban vannak jelen.

100g tönkölybúza vitamin és ásványi anyag tartalma:

11.6 g fehérje

2,7 g zsír

62 g szénhidrát

8 g rost

3 mg nátrium

22 mg kalcium

130 mg magnézium

4,2 mg vas

0,3 mg B1 vitamin

0,3 mg B6 vitamin

0,79 mg E vitamin

3 mg cink

De több B vitamin és ásványi anyag is található. Némelyik vitaminból és ásványi anyagból akár nyolcszor több lehet benne, mint a sima búzában.

 

100 g tönkölybúza, 11 g fehérjét, és 62 g szénhidrátot tartalmazz, így sajnos a fogyókúrázóknak ebből a gabonából is érdemes kevesebbet fogyasztani, viszont a tönkölybúzából készült kenyérnek sokkal magasabb a rost tartalma, így gyorsabban jól lehet tőle lakni, mint a sima fehér lisztből készült kenyértől, és a glikémiás indexe is kedvezőbb így a cukorbetegek is fogyaszthatják.

A gluténérzékenyek sajnos a tönkölybúzát sem fogyaszthatják, mégis sok liszt érzékeny jobban tolerálja a tönkölybúzából készült ételeket, mivel ebben a búzában kevesebb a glutén.

A tönkölybúza gyógyító hatása:

A tönkölybúza erősíti a szervezet védekező képességét, magas rost tartalma miatt javítja a bélműködést, és az emésztést, kovasav tartalma miatt pedig ruganyossá teszi a bőrt, a hajat és a körmöt. Ha egy párnát megtöltünk tönkölybúzával, segít enyhíteni az alvászavarokat, és a fejfájást is.                                           

Magas vitamin és ásványi anyag tartalma miatt fogyasztásával, mérsékelhető a vérszegénység, és frissítő hatással is rendelkezik. Mivel gazdag fehérjében és rostokban különösen ajánlott legyengült és vitaminhiányos betegség esetén.

Hol kapható a tönkölybúza?

A tönkölybúza ma már szerencsére minden bioboltban és nagyobb bevásárló központban is kapható, sőt nem csak liszt formájában, de korpa, dara, tészta és maláta formájában is.A tönkölybúza egy ősi gabonaféle, mely ugyan a búzának közeli rokona, mégis más a tápanyag-összetétele. Eláruljuk, mért érdemes a búzát tönkölybúzára cserélned!

Sajnos egy Európai Uniós szabályozás miatt az a liszt, és egyéb őrlemény is tönkölynek minősül, amelyik olyan nemesített búzából készült, mely tönkölygéneket csak néhány százalékban tartalmaz.  Ezért érdemes a csomagoláson levő leírást elolvasni, vagy bioboltban megvásárolni a termékeket.

A tönkölybúzát hántolás után szemes formában is fogyasztható, a belőle készült lisztből pedig finom kenyeret és péksütemény is süthető. Ma már a tönkölydara és a tönkölybúzából készült tészta is kapható, ezek legtöbbször a bio boltok kínálatában fordulnak elő.

Tönkölykávé készítése

A ledarált és megpörkölt szemekből még tönkölykávét is készíthetünk, amely fáradtság, B vitamin hiány, töredezett haj és körmök esetén is hatásos.

Ehhez szükségünk lesz 4 rész finoman pörkölt tönkölymagra és 1 rész erősen pörkölt tönkölymagra.

A két magot keverjük össze, majd 2 evőkanálnyi mennyiséget főzzünk meg 1 liter vízben kb. 5 percig. Ízesíthetjük ugyanúgy, mint a sima kávét.

A tönkölybúza főzése

A szemes tönkölyt is fel lehet használni számtalan ételhez, a magokat mossuk meg hideg vízben, hogy az esetleges szennyeződéseket lemossuk, majd kb. hat órára be kell áztatni a magokat, végül kb. 1 órán keresztül kell főzni, amíg a magok megpuhulnak.

  1rész tönkölymaghoz, kb. három rész vizet érdemes használni.

A tönkölylisztet ugyanúgy tudjuk használni, mint a sima lisztet, süthetünk belőle kenyeret, péksüteményt, de akár házi tésztát is készíthetünk belőle. Érdemes a sima tönköly lisztet a teljes kiőrlésű tönkölybúza liszttel keverni, a tönköly búzadarából finom tejbegríz, túrógombóc is készülhet, a lisztekből pedig palacsinta, pogácsa, galuska, és sütemény is készíthető.

Tönkölyleves recept:

Hozzávalók:

100 g szemes tönköly, 3 sárgarépa, 2 fehérrépa, 1 kisebb zeller, 1 fél kelkáposzta, 1 csokor petrezselyem, fűszerek.

Mossuk meg a tönkölyszemeket, majd áztassuk be hat órára. Ezután tegyük fel főni és adjuk hozzá a zöldségeket és fűszereket. Takaréklángon főzzük egy, másfél órát, és ha szükséges pótoljuk a vizet.

Tönkölysaláta

A tönkölyszemeket áztassuk be, majd ismét főzzük kb. hatvan percet. Amikor a megpuhult tönkölyszemek kihűltek, keverjük össze vágott paprikával, paradicsommal, és uborkával, de tehetünk rá pirított tökmagot, vagy szezámmagot is.

Tönkölybúza: egy ősi gabona a korszerű táplálkozásban

Hogyan használhatod fel a tönkölybúzát?

A tönkölybúzát bármilyen receptben használhatod a búza illetve a búzaliszt helyettesítésére. Ha ezzel készíted a kenyeret, a palacsintát, sütiket, péksüteményeket, és más tésztaféléket, vagy éppen ezzel sűrítesz, sokkal ízletesebb ennivalót kapsz, ami ráadásul még hasznos tápanyagokban is gazdagabb. Ha nem liszt, hanem szemes gabona formájában vásárolod, akkor áztatás után rizs helyettesítésére is alkalmas, és remek köret válik belőle. Kiváló húspótló élelmiszer. Főzés előtt mindig alaposan mossad meg.

A tönkölybúza a fogyókúrád sikerét is elősegítheti

A tönkölybúza magas rosttartalmánál fogva fokozza a jóllakottságérzést, szóval segít, hogy kevesebbet egyél. Ha mást nem is teszel a fogyás érdekében, csupán annyit, hogy növeled a rostbevitelt, az is elegendő ahhoz, hogy előmozdítsad a súlycsökkenést. Ráadásul az emésztésed is rendben tartja, búcsút inthetsz a puffadásnak és a székrekedésnek is.

Szénhidrát tartalma és GI értéke

A tönkölybúzának alacsony a glikémiás index értéke, azaz lassú felszívódású szénhidrátot tartalmaz, ezért a cukorbetegek számára ideális alternatívát jelent a fehér kenyér helyett. De csak abban az esetben, ha teljes kiőrlésű tönkölybúzalisztet választasz! Ennek plusz előnye a magas rosttartalma, mely lassítja az emésztést, és ezáltal a cukrok felszívódását is. Ha cukorbetegségben szenvedsz, érdemes fogyasztanod, mert segít kordában tartani a testsúlyt, és csökkenti a szívbetegség rizikóját is.

Miért jobb, ha búzaliszt helyett teljes kiőrlésű tönkölybúzalisztet fogyasztasz?

Azért, mert a tönkölybúza több fehérjét tartalmaz, magasabb a vitamin és az ásványi anyag, valamint a rosttartalma, miközben zsír és cukortartalmuk nagyjából megegyezik. A tönkölybúza kiváló rostforrás, különösen gazdag vasban, magnéziumban, foszforban, cinkben és B-vitaminokban.


 Hirdetés