Biztosan sokat hallottál már arról, hogy a rostfogyasztás mennyire kedvezően hat az emésztésre, s ezen keresztül csökkentheti a daganatos betegségek, a magas koleszterinszint, a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség, az ételallergiák és az ízületi gyulladás kockázatát.Nem mellesleg a sikeres fogyást is elősegítheti. Sőt, még az élettartamunkat is megnövelheti. De hogyan fejtik ki pontosan a rostok a pozitív hatásukat az emésztésedre? Eláruljuk!

Rostok jótékony hatása

Rosttal legyőzheted a székrekedést

Sokan nem figyelnek oda a kellő rostbevitelre, pedig ez az egyik legjobb ellenszere az oly gyakori székrekedésnek. Nagyon fontos, hogy a kiválasztott salak- és méreganyagok minden nap távozzanak a testedből, és ebben a mindennapi rostfogyasztás sokat segíthet.

A rostok támogatják a bélflórád egészségét

Az élelmi rostok a bélben élő jótékony baktériumok számára fontos tápanyagot jelentenek. Ha egészséges a bélflórád, nem csak az emésztésed lesz jobb, hanem az immunrendszered is erősebb lesz, javul a vitaminok és ásványi anyagok felszívódása, és jelentősen csökken a gyulladások, köztük a bélgyulladás kockázata is.

Rosttal a divertikulózis ellen

A gyakori székrekedés következtében a bél falán apró zsákocskák, ún. divertikulumok alakulhatnak ki. Ezek kiválthatnak hasmenést és görcsöket, de előfordul, hogy nem okoznak tüneteket. Súlyosabb esetben azonban bélgyulladáshoz vezethetnek. Hatásos ellenszerük a rostban gazdag táplálkozás!

Az ajánlott napi rostbevitel

Az ajánlott rostbevitel napi 20-25 gramm, férfiaknál 30-38 gramm. Fontos, hogy minél többféle forrásból juss a rostokhoz, és fogyassz vízoldékony, valamint vízben nem oldódó rostokat is. Előbbiek megduzzadnak víz hatására, megkötik a koleszterint, és zselés állaguknál fogva béltisztító hatásúak, utóbbiak emésztetlenül haladnak át a bélcsatornán, teltségérzetet okoznak, serkentik a bélműködést, és így segíthetik a fogyást.

 

A rostok fő forrásai

A rostok fő forrásai a zöldségek, gyümölcsök, főzelékek, hüvelyesek, gabonák, korpa, árpa, zab, gabonapelyhek, teljes kiőrlésű péksütemények, chia mag, útifű maghéj. Ne feledd, hogy fokozott rostbevitel mellett jelentős mennyiségű folyadékot kell inni, máskülönben a rostok nem tudják kifejteni áldásos hatásukat, sőt, emésztési problémákat, puffadást és székrekedést is okozhatnak.


 Hirdetés