A medvehagyma az egyik legjobb tavaszi méregtelenítő növény, melyet a természet patikája kínál. Milyen egészségvédő hatásai miatt érdemes fogyasztanunk?A válasz itt található!

A medvehagyma a liliomfélék családjába tartozik, amely árnyékos erdőkben és réteken már kora tavasszal felbukkan. a medvehagyma leveleit már évszázadok óta fogyasztják az emberek, hiszen számtalan jótékony hatása közismert.

 

Milyen növény a medvehagyma?

Nedves, árnyas erdőkben élő évelő, erősen fokhagymaillatú növény, tavasszal nyíló kedves, fehér virágokkal. A téli álmukból ébredő medvék egyik kedvenc tápláló csemegéje, de a vaddisznók is előszeretettel fogyasztják. A növény nem csak gyógyhatású, hanem ráadásul nagyon finom, minden része ehető, nagyon gazdag vitaminokban, antioxidánsokban és karotinban. A fiatal levelek különösen ízletesek, bátran teheted levesbe, salátába, szendvicsbe, pizzára, akárcsak a fokhagymára emlékeztető hagymáját, mellyel minden ételben helyettesítheted a fokhagymát. A zsenge levelekből pesztó és szósz is készíthető.

Hogyan védi az egészséged a medvehagyma fogyasztása?

A medvehagyma gyógyhatású részei a fiatal levelek és a földalatti gumója. A leveleket áprilisban és májusban érdemes gyűjteni, amikor a növény kibújik a földből és még nem virágzik, a gumókat pedig a nyári és őszi hónapokban kell szedni. Milyen egészségi problémák ellen alkalmazható?

A medvehagyma jót tesz a szívnek és az ereknek

A medvehagyma rendszeres fogyasztása akár két-három hónap alatt stabilizálhatja és csökkentheti a vérnyomást. Csökkentheti a káros koleszterinszintet, ezáltal javítja a keringést, mérsékli a szívbetegség, érelmeszesedés, infarktus kockázatát. A medvehagyma az egyik legrégebben alkalmazott gyógynövény a magas koleszterinszint és a magas vérnyomás kezelésében.

A medvehagyma javítja az emésztést

A medvehagyma jó hatású a gyomorra és a belekre, serkenti a bélműködést. Hasmenés és székrekedés esetén egyaránt alkalmazható. Hasznos segítség, ha lelassult bélmozgástól szenvedsz.

Megköti a toxinokat a vérben és a bélben, és kiüríti ezeket a testből. Élősködő ellenes hatású, de segít megszabadulni a baktériumoktól, vírusoktól és a gombáktól is. Kórokozó elleni hatása elsősorban kéntartalmú vegyületeinek, valamint a benne található fenoloknak és szteroid-glikozidoknak köszönhető.

Szépíti a bőrt

A medvehagyma, mint minden zöld növény, gazdag klorofillban, azaz zöld növényi színanyagban. A klorofill erőteljes méregtelenítő, csökkenti a gyulladásokat, vértisztító, elősegíti a sebgyógyulást, javítja a szervezet oxigénellátottságát. Segít pattanások ellen, támogatja a sebgyógyulást, valamint külsőleg alkalmazva kiütésekre, ekcémára is használható.

Támogatja a nyugodt alvást, jótékonyan hat a légzésre és gyulladáscsökkentő

Magnéziumtartalma elősegíti a pihentető alvást. Asztma és hörghurut esetén is jótékony hatású. Klorofilltartalma és egyéb gyulladáscsökkentő vegyületei által ízületi gyulladásra is javasolt a fogyasztása.

A medvehagyma biztonságosan fogyasztható, a hagymafélékre érzékenyeknél azonban kiválthat allergiás reakciót. Terhesség és szoptatás idején a biztonság kedvéért inkább ne fogyasszad. Vérhígító hatása miatt ugyanilyen hatású gyógyszerekkel szintén kerülendő a fogyasztása.

A cikk folytatásában mutatunk neked, hogyan készíts mentes tavaszi medvehagyma-krémlevest!


 Hirdetés