A zsályát világszerte használják sütéshez-főzéshez. Érdemes színesíteni vele ételeink ízvilágát, ám nem csak ezért hasznos tagja a fűszerkertnek. A zsálya ugyanis számos egészségvédő hatással rendelkezik.

A kerti zsálya, vagy más néven orvosi zsálya hazája a mediterrán térség. Olyan finom fűszerekkel áll rokonságban, mint a bazsalikom, menta, kakukkfű, rozmaring, bazsalikom. Erős, jellegzetes földes aromája van, ezért kis mennyiségben használjuk az ételeinkbe. Szárnyasok, vadhúsok, máj, pástétomok, halak és tésztás ételek ízesítéséhez kiváló. Értékes vegyületeinél fogva fontos egészségvédő hatásokkal is rendelkezik. Fogyasztható hasmenés és szájüregi baktériumok ellen, de még a bőr öregedését is gátolhatja. Milyen pozitív hatásokkal rendelkezik még?

 

A zsálya értékes vitamin- és ásványi anyag forrás

Leginkább K-vitaminban bővelkedik. Egy teáskanál mennyiség fedezi a napi szükséglet 10 százalékát. A K-vitaminnak fontos szerepe a véralvadás egészséges folyamatában, a csontok felépítésében, valamint a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség, és az érelmeszesedés megelőzésében. Kisebb mennyiségben a zsálya tartalmaz vasat, kalciumot, mangánt, B6-vitamint, magnéziumot, cinket, rezet, A, C és E-vitamint.

Antioxidáns vegyületei súlyos betegségektől védenek 

A zsálya antioxidáns vegyületeket is rejt, ellagsavat, koffeinsavat, klorogénsavat, rozmaringsavat és érvédő rutint. Ezek az antioxidánsok csökkentik a daganatos betegségek kockázatát, a gyulladásokat, a káros koleszterinszintet, továbbá támogatják az agyműködést és a memóriát. A hatás érdekében fogyassz kúraszerűen minden nap kétszer egy pohár zsályateát.

 

A zsálya enyhítheti a menopauza tüneteit és az izzadást

A zsályában található ösztrogénszerű vegyületek enyhítik a menopauza kellemetlen tüneteit, a hőhullámokat, az ingerlékenységet és a túlzott izzadást. Már a népi gyógyászatban is régóta alkalmazzák a zsályát e célból. Két hónapon át tartó napi fogyasztása csökkenti a panaszokat. A zsályateát akkor is érdemes fogyasztani, ha túlzott izzadástól szenvedsz.

Milyen ételeket fűszerezhetsz zsályával?

A friss zsályaleveleket szórhatod levesbe, sült ételekre, paradicsomos ételekbe, omlettbe. Vajjal összekeverve aromás fűszervajat készíthetsz. A szárított, morzsolt leveleket sült húsok, grillezett zöldségek fűszerezésére használatod, de paradicsomszószba is kiváló.

 

Van-e a zsályának mellékhatása?

A zsálya gyógynövény, így mellékhatásai is lehetnek. Aggodalmat kelthet a zsálya tujon tartalma, mely nagy mennyiségben mérgező hatással lehet az agyra, bár ezt a hatást embereknél még nem bizonyították, ráadásul nagyon nagy mennyiségben kéne zsályát enni ahhoz, hogy ez a káros hatás érvényesüljön. A zsályát érdemes kúraszerűen fogyasztani, 3-4 hónapon át, aztán kis szünetet tartani. Naponta 3-6 csészénél többet ne fogyassz belőle. A zsálya fűszernövényként biztonsággal fogyasztható, csak akkor ügyelj a javasolt fogyasztási mennyiség betartására, ha gyógyszerként, tea formájában fogyasztod.

Zsálya termesztése a kiskertben

Ha még nincs zsályád a kertben, itt az ideje, hogy egy új fűszernövényt fogadj be a kedvenceid közé. A zsálya egy mediterrán fűszernövény, így nem meglepő, hogy imádja a napot, tehát csak napos részre érdemes ültetni, minimum napi 4-5 órás napsütésre van szüksége, ahhoz, hogy aromás és illóolajokban gazdag leveleket tudj szedni a növényről.

Zsályát magról is tudsz szaporítani, de ebben az esetben akár két évet is várnod kell a szüretig, ezért érdemes dugványról szaporítani, vagy a kertészetben egy kifejlett kész fűszernövényt megvásárolnod, így már a nyár folyamán szedhetek a leveleket.

A zsálya fagytűrő növény, akár -32 C fokig is bírja a hideget, így télen sem kell felszedni vagy takarni, bár a fiatal töveket érdemes védelemmel ellátni télre, erre ideális egy réteg szalma, vagy falevél is.

A napsütötte kertekbe azért is ideális fűszernövény, mert kevés öntözéssel is beéri, jól viseli a csapadékmentes időszakot is átmenetileg, tehát nem igényel sok locsolást, ha pedig cserépben szeretnéd tartani a növényt, érdemes gyakrabban locsolni, mert a kis mennyiségű föld gyorsabban kiszárad. Tavasszal tőosztással vagy dugványozással könnyedén tudod majd szaporítani a meglevő zsálya állományodat, így egy tő fűszernövényből, könnyedén lehet akár újabb öt vagy hat fűszernövényed.

A vitaminhiány tünetei és természetes pótlása


 Hirdetés