A kollagén a legnagyobb mennyiségben jelen lévő fehérje a testben, mely megtalálható a csontokban, az izmokban, a bőrben és az inakban. Szerepe van a bőr feszességének és rugalmasságának fenntartásában, ezért a kollagén az utóbbi időkben egyre inkább az érdeklődés középpontjába került.

 

Mi a kollagén feladata a testben?

A tested fehérjetartalmának harmadát a kollagén teszi ki. Ott van a csontokban, izmokban, bőrben, ínakban, de még a véredényekben, szemben és fogban is. A kollagén biztosítja a szövetek rugalmasságát, ez köti össze a csontokat a lágy szövetekkel. Úgy gondolj rá, mint egy ragacsos, rugalmas szalagra, mely összeköti a szervrészek elemeit. Innen ered az elnevezése is a görög „kólla” szóból, mely ragasztót jelent.

A testben legalább 16 féle kollagén található. Négy fő típusukba sorolhatók azok a kollagén fajták, melyek döntő részben vesznek részt a bőr, csont, izmok, inak, kötőszövet, fogak, artériák és porc felépítésében. Egyes kollagénrostok még az acélnál is erősebbek. A korral együtt csökken a kollagén termelődése, ennek köszönhető, hogy a bőrünk megereszkedik, nyúlik, veszít a rugalmasságából, az izmok és a porcok gyengülnek. A kollagéntermelődést egyéb faktorok is hátrányosan befolyásolják, például a túlzott cukorfogyasztás, a dohányzás és az UV-sugárzás, azaz a sok napozás.

Pótolható külső forrásból a kollagén?

Mivel testünk természetes kollagéntermelődése az évek múltával csökken, logikusnak tűnik, hogy akárcsak a vitaminokat, a kollagén hiányzó mennyiségét is külső forrásból pótoljuk. Ám ez ebben az esetben nem olyan egyszerű dolog. Nagyon sokféle formában juttatható kollagén a testbe a táplálkozással, ám ezt a szervezet az emésztés során lebontja, és nem biztos, hogy ismét kollagén formájában fogja felépíteni. Ennek ellenére egyes termékek hatásával igen elégedettek a fogyasztók.

A kollagén legfőbb természetes forrásai az állat bőrök, a sertésbőr, a csirkebőr és a porcok, ám ezekből nem csak hogy nem szoktunk nagy mennyiséget fogyasztani, hanem a legtöbben nem is szívesen esszük ezeket. Krémek formájában ugyancsak nehéz növelni a bőr kollagéntartalmát, ugyanis a kollagénmolekulák túl nagyok ahhoz, hogy bőrön keresztül szívódjanak fel.

Hogyan serkentheted tested természetes kollagéntermelését?

A kollagénbevitel helyett természetes módszert is választhatunk bőrünk feszesítésére és a kollagéntermelődés fokozására, illetve a csökkenés fékezésére.

  • a test a kollagént prokollagénből állítja elő, a prokollagén képződéséhez pedig két aminosav szükséges: glicin és prolin. A folyamat katalizátora a C-vitamin. A kollagéntermelés fokozásához ezért fogyassz minden nap bőségesen C-vitamint lehetőleg természetes forrásból (mivel mesterséges formában a túl sok C-vitamin fokozza a vesekő kockázatát). A legjobb C-vitamin források a citrom, narancs, eper, paprika, brokkoli. Prolin a tojásfehérjében, húsokban, sajtban, szójában és káposztában található, glicin pedig a sertés- és csirkebőrben, és a zselatinban. Mindkét aminosav ezeken kívül a fehérjeporokban is megtalálható.
  • a kollagén megtartását támogatják az antocianinok is, melyeket a bogyós gyümölcsökben, áfonyában, eperben, lila színű gyümölcsökben találhatsz, valamint a réz, melynek fő forrásai a kagyló, az olajos magvak és a vörös húsok.

Ne feledd, hogy a kollagén lebomlását fokozó faktorokat is kerülnöd kell: a dohányzást, a túlzott napozást, és a túl sok cukorbevitelt.

A cikk folytatása: 5 természetes bőrradír, amelytől ragyogni fog a bőröd